Share

سربازان آمریکایی در حال گشت‌زنی در مناطق مرزی شمال سوریه هستند تا بر توافق ایجاد یک منطقه امن با ترکیه نظارت کنند. آنکارا نیز اعلام کرده است که گشت زمینی مشترک نیروهای ترکیه‌ای و آمریکایی از یکشنبه ۸ سپتامبر / ۱۷ شهریور آغاز خواهد شد.

نیروهای آمریکایی از شهر رأس العین خارج می‌شوند؛ ۲۸ ژوئیه ۲۰۱۹ ــ عکس: AFP

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، خودروهای زره‌پوش آمریکایی در روستاهای مناطق مرزی شمال سوریه مشغول گشت‌زنی هستند تا مطمئن شوند که پایگاه‌های نظامی تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه به رهبری کردها کاملاً تخلیه شده باشند.

جمعه‌شب ۶ سپتامبر / ۱۵ شهریور نیروهای آمریکایی بر تخریب سنگربندی‌ها با بولدوزر نظارت کردند. آمریکا حدود دو هزار سربار در سوریه دارد.

خلیل خلفو، فرمانده سوری یک نیروی محلی جدید که به منطقه اعزام شده است، سرنوشت توافق سیاسی بین ترکیه و کردهای سوریه را کماکان نامشخص توصیف کرد اما گفت که نیروهای محلی تمایلی به جنگ با ترکیه ندارند.

در هفته‌های گذشته تهدیدهای ترکیه برای حمله به نیروهای مدافع خلق (ی پ گ)، شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک سوریه (ی پ د) جدی‌تر شده بود. ایالات متحده که از کردها حمایت می‌کند، ۱۶ مرداد / ۷ اوت برای جلوگیری از حمله ترکیه به توافق با این کشور دست یافت.

 نمایندگان دو کشور بر سر تبدیل منطقه امن به یک گذرگاه صلح به‌منظور ایجاد زمینه بازگشت آوارگان سوری به خانه‌های خود توافق کرده‌اند.

ترکیه پیش از این گفته بود چنانچه مذاکرات با آمریکا در این زمینه به نتیجه نرسد، این کشور خود در سوریه منطقه امن ایجاد می‌کند.

همزمان حلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه نیز شنبه ۷ سپتامبر / ۱۶ شهریور اعلام کرد که ارتش این کشور و نیروهای آمریکایی گشت‌زنی زمینی مشترک در منطقه امن را فردا یکشنبه آغاز خواهند کرد:

«توافقی عمومی وجود دارد که اقدامات ضروری در توالی و سرعت مشخصی انجام شوند.»

او گفت که گشت‌زنی هوایی ترکیه و آمریکا در روزهای اخیر آغاز شده است.

پیشنهاد ترکیه ایجاد منطقه‌ای امن به طول ۳۲ کیلومتر در شمال سوریه است تا بتواند تحرکات کردها را کنترل کند. ترکیه حزب اتحاد دموکراتیک را «تروریست» می‌خواند.

دولت سوریه از سال ۲۰۱۲ تا کنون هیچ حضوری در امتداد مرز ترکیه نداشته است.


در همین زمینه:

دمشق: توافق آمریکا و ترکیه برای ایجاد «منطقه امن» نقض تمامیت ارضی سوریه است

Share