Share

سعید مرتضوی دادستان سابق تهران که به اتهام معاونت در قتل عمد به دو سال حبس قطعی محکوم شده بود، پس از گذراندن حدود دو سوم دوران محکومیت خود از زندان آزاد شده است.

سعید مرتضوی، مسئول شکنجه و قتل زهرا کاظمی

سعید مرتضوی، متهم به مسئولیت در شکنجه و قتل زهرا کاظمی

سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران، و رئیس سابق تامین اجتماعی با اتهامات متعددی مواجه است که دستگاه قضایی ایران هنوز به برخی از آنها رسیدگی نکرده است. برخی از این اتهام‌ها عبارتند از: از مداخله در مرگ زهرا کاظمی، عاملیت ور کور کردن سرنخ‌های پرونده فروش سوالات کنکور، نقش در کشته شدن بازداشت‌شدگان پس از انتخابات ۸۸ در بازداشتگاه کهریزک، پرداخت‌های غیر قانونی و همچنین واگذاری شرکت‌های سازمان تأمین اجتماعی به بابک زنجانی.

به گزارش اعتمادآنلاین، مرتضوی بعد از تحمل دو سوم دوران محکومیت خود آزاد شده است. این وبسایت خبری نوشت، براساس ماده ۸۵ قانون مجازات اسلامی زندانی در صورت احراز برخی شرایط می‌تواند بعد از گذشتن دو سوم از دوران محکومیتش آزاد شود.

زمان آزادی مرتضوی دقیقاً مشخص نیست. خبر آزادی او در حالی اعلام شد که دستگاه قضایی ایران احکامی سنگین بیش از ده سال را برای فعالان کارگری و زندانیان سیاسی صادر کرده است.

مرتضوی به اتهام معاونت در قتل در مقام دادستان تهران، در پرونده شکایت اولیای دم محسن روح‌الامینی (از قربانیان کهریزک)، ابتدا به پنج سال حبس محکوم شده بود، اما پس از آن مجازات او در دادگاه تجدید نظر به دلیل «اظهار ندامت» به دو سال حبس کاهش یافت.

دادستان سابق تهران اما فروردین ۹۷ با اعلام حکم قطعی خود به شمال گریخت، اما در اردیبهشت همان سال محل اختفای او شناسایی و سپس دستگیر شد.

دستگاه قضایی ایران تنها به بخشی از اتهامات مرتضوی رسیدگی کرده است.

سعید مرتضوی تیرماه پارسال نیز در حالی که حبس دو ساله خود را در زندان اوین می‌گذراند، با حکم شعبه ۶۸ دادگاه تجدید نظر استان تهران مجدداً به ۶ ماه حبس محکوم شد. این حکم نیز به اتهام آمریت در ورود غیرقانونی به خانه فاطمه آجرلو، نماینده دور هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی صادر شده بود.

مسئولان قضایی جمهوری اسلامی اعلام کرده‌اند که پرونده او در ماجرای شکنجه و قتل زهرا کاظمی همچنان باز است. محمد سیف‌زاده، وکیل اولیای دم زهرا کاظمی نیز از دادستان خواسته که این پرونده را هم پیگیری کند.

مرتضوی که رئیس پیشین سازمان تأمین اجتماعی نیز بوده است در دو پرونده فساد مالی در رابطه با همین سازمان نیز نقش دارد. این اتهام‌ها به مدیریت او در سازمان تأمین اجتماعی و ارتباطش با بابک زنجانی، متهم ردیف اول پرونده فساد نفتی مربوط است.

شهریور ۱۳۹۷ عکسی از مرتضوی در مراسم عزاداری شهرستان تفت منتشر شد. خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران به نقل از یک منبع مطلع در قوه قضاییه درباره خبر آزاد بودن مرتضوی نوشت که او «همچون سایر زندانیان» به مرخصی رفته است.


در همین زمینه:

مورد مرتضوی؛ پرونده یک پرونده‌ساز

Share