Share

پروانه سلحشوری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در سخنانی تند با اشاره به خودسوزی یک زن جوان پس از تعویق دادگاه از افزایش فشارها بر زنان در جمهوری اسلامی ایران و سکوت جامعه مدنی و مسئولان در قبال آن انتقاد کرد. همزمان معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان نیز از مکاتبه با رئیس قوه قضائیه درباره «دختر آبی» خبر داد.

پروانه سلحشوری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی

پروانه سلحشوری یکشنبه ۱۷ شهریور در گفت‌و‌گو با وب‌سایت «آزادی» در واکنش به خودسوزی یک زن جوان پس از دریافت حکم به دلیل حضور در ورزشگاه فوتبال خواهان حرکتی عمومی برای مقابله با این مشکل شد و از سکوت جامعه مدنی گلایه کرد:

« شاید دست اندرکاران کشور ما به عنوان تنها کشور دنیا و البته تنها کشور مسلمان دنیا این ویژگی‌ها را درباره زنان داشته باشد اما مردم را چه شده است؟ از خودم می‌پرسم آیا همین فوتبالیست‌ها نمی‌توانند یک مقاومتی کنند و مثلا بگویند که ما بازی نمی‌کنیم. نمی‌دانم می‌شود این کار را کرد یا خیر اما بالاخره وجود یک حرکت‌هایی از جانب مردم لازم است. به نظرم من حداقل مادامی که واکنش مردم به این مقولات جدی نشود، این رویه ادامه پیدا می‌کند.»

زنی ۲۹ ساله که به دلیل طرفداری از باشگاه استقلال تهران به «دختر آبی» مشهور شده است،‌ اسفند ۹۷ به ورزشگاه آزادی رفته بود اما هنگام ورود به ورزشگاه ماموران او را بازداشت کردند.

او دوشنبه هفته جاری برای نخستین جلسه رسیدگی به دادگاه مراجعه کرد، اما با توجه به اینکه در زمان مراجعه او، رئیس دادگاه در مرخصی بود، زمان دیگری برای رسیدگی به پرونده او تعیین شد. «دختر آبی» اما در اعتراض به این موضوع و هراس از صدور حکم شش ماه زندان، پس از خروج از دادگاه با بنزینی که از قبل تهیه کرده بود، خودش را آتش زد.

او پس از سوختگی شدید ۹۰ درصدی اکنون در بیمارستان مطهری تهران بستری است.

سلحشوری سکوت جامعه مدنی دراین‌باره را به درگیری مردم با «مشکلات بسیار جدی اقتصادی و معیشتی» مربوط دانست:

«زندگی برای خیلی از مردم به طور ملموس سخت شده و شاید در این شرایط طرح کردن این مسائل لوکس و فراتر از زندگی معمول به نظر برسد. وقتی این حرف‌ها را می‌زنیم، مردم می‌گویند ما کم بدبختی داریم، این‌ها چه می‌گویند.»

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی بر اهمیت مشکلات اقتصادی تأکید کرد اما گفت که «حتی درباره همین مشکلات معیشتی مردم هم همه با هم فریاد نمی‌زنیم و مطالبه نمی‌کنیم».

به باور سلحشوری، «دچار بی‌تفاوتی و کرختی اجتماعی هستیم». او دست آخر از مردم خواست که برای حل مشکلات معیشتی و اجتماعی «دست به دست هم دهند»:

«مگر سوختن یک دکه‌دار در تونس منجر به انقلاب نشد؟ پس چرا ما اینقدر نسبت به هم بی‌تفاوت هستیم؟ چرا وقتی این همه زنان را تحت فشار قرار می‌دهند، ساکت هستیم و کسی حرفی نمی‌زند؟»

پروانه سلحشوری یک روز پیش از آن نیز در واکنش به صدور حکم‌های سنگین علیه هفت متهم پرونده هفت‌تپه گفته بود که ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه «بسیار خشن‌تر از اسلافش است»

خودسوزی دختر آبی در شبکه‌های اجتماعی بازتاب فراوانی داشت.

شماری از بازیکنان کنونی و پیشین فوتبال ملی و باشگاهی ایران نیز همچون وریا غفوری، مسعود شجاعی، رضا حسن‌زاده، محمد تقوی، مرتضی تبریزی، حنیف عمران‌زاده، میلاد میداوودی، خسرو حیدری، پژمان منتظری، رشید مظاهری، مرتضی پورعلی‌گنجی، علیرضا جهانبخش و احسان حاج‌صفی، فرشید اسماعیلی، داریوش شجاعیان، میلاد زکیپور، محمد دانشگر، میثم تیموری، بهشاد یاورزاده، حامد فلاح، مریم ایراندوست، الهام فرهمند و شماری دیگر نسبت به این اتفاق واکنش نشان داده‌اند.

همزمان معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده در پیامی توئیتری از مکاتبه خود با رئیس قوه قضائیه درباره دختر آبی خبر داد تا به گفته او،‌ چنین اتفاقی دیگر تکرار نشود.

معصومه ابتکار در توئیت خود گفته است که «معاونت زنان و خانواده پیگیر وضع این دختر در بیمارستان بود».

فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) هشدار داده است که اگر ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها ادامه یابد، فوتبال ایران تعلیق می شود. اما فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرده که زنان فقط می‌توانند در بازی‌های ملی به ورزشگاه بیایند.


در همین زمینه:

زنی که قبلا به دلیل بدحجابی دستگیر شده بود، در مقابل دادسرا خودسوزی کرد

Share