Share

شبکه المنار وابسته به حزب‌الله لبنان و شبکه العالم وابسته به جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند که حزب‌الله لبنان یک فروند پعپاد ارتش اسرائیل را در لبنان هدف قرار داده و منهدم کرده است. ارتش اسرائیل با تکذیب این خبر اعلام کرد یک فروند پهپاد آن سقوط کرده است.

العالم گزارش داد حزب‌الله لبنان صبح دوشنبه ۱۸ شهریور با تسلیحات ضد هوایی یک فروند پهپاد اسرائیلی را هنگام گذشتن از فراز مرزهای فلسطین و لبنان به سوی منطقه رامیه (جنوب لبنان) شناسایی و این هواپیما را در این منطقه سرنگون کرد.

ارتش اسرائیل با تکذیب این خبر اعلام کرد که یک فروند پهپاد جاسوسی کوچک در این منطقه سقوط کرده است. بر اساس اطلاعیه ارتش اسرائیل پهپاد یاد شده صبح روز گذشته (یکشنبه) سقوط کرده و هیچ نشانه‌ای از آنکه حزب‌الله لبنان به حضور این پهپاد در حریم هوایی لبنان پی برده باشد وجود ندارد.

ارتش اسرائیل ۴ شهریور/ ۲۶ اوت با پهپاد به دره بقاع حمله هوایی کرد. سپس ارتش اسرائیل یک هفته بعد (۱۰ شهریور، یکم سپتامبر) در بیانیه‌ای اعلام کرد چند موشک ضد تانک از خاک لبنان به سمت یک پایگاه نظامی در اسرائیل شلیک شده و «به چند هدف» اصابت کرده است. برخی از خبرگزاری‌ها این اهداف را یک پایگاه نظامی و چند خودروی نظامی در نزدیکی شهرک یهودی‌نشین افیفیم در شمال اراضی اشغالی عنوان کرده‌ بودند. در پی تبادل آتش بین اسرائیل و لبنان، سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان از آمریکا و فرانسه خواست در این بحران مداخله کنند.

جمعه گذشته (۱۵ شهریور) شرق‌الاوسط به نقل از منابع اسرائیلی گزارش داد که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در نامه‌ای به میشل عون هشدار داده بود که لبنان می‌بایست کارخانه موشک‌سازی حزب‌الله در دره بقاع را تعطیل کند، در غیر این‌صورت اسرائیل این کارخانه را طی چند روز آینده بمباران و منهدم خواهد کرد.

دره بقاع در شرق لبنان در ۳۰ کیلومتری بیروت، پایتخت این کشور قرار دارد.

به گزارش شرق‌الاوسط پمپئو این نامه را از طریق مسیر دیپلماتیک رسمی توسط سفارت آمریکا در بیروت به دست میشل عون نرسانده بلکه مستقیماً به جبران باسیل وزیر خارجه لبنان تحویل داده که روابط نزدیکی با سید حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان دارد.

پمپئو در این نامه به باسیل اطلاع داد که بنا بر اطلاعاتی که اسرائیل به دست آورده حزب‌الله  لبنان با کمک ایران در حال احداث یک کارخانه دوم برای تولید موشک‌های پیشرفته نقطه‌زن در دره بقاع است. ظاهراً این کارخانه عملیاتی است اما از تجهیزات کلیدی برخوردار نیست.

دفتر رئیس جمهوری لبنان بلافاصله با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که لبنان حملات احتمالی اسرائیل را بی‌پاسخ نمی‌گذارد.

بیشتر بخوانید:

حمله جنگنده‌های ناشناس به مواضع سپاه قدس و حشد شعبی در بوکمال سوریه

میشل عون: حمله اسرائیل به لبنان بی‌پاسخ نمی‌ماند

 

Share