Share

با وجود اتهام دستکاری در انتخابات محلی روسیه، حزب حاکم «روسیه متحد» از نتایج آن راضی است. این حزب موفق شد در این انتخابات پیروز شود. مخالفان دولت به برگزاری این انتخابات اعتراض داشتند.

انتخابات محلی و منطقه‌ای روسیه یکشنبه ۱۷ شهریور / ۸ سپتامبر برگزار شد.

انتخابات محلی و منطقه‌ای روسیه یکشنبه ۱۷ شهریور / ۸ سپتامبر برگزار شد.

پس از اعلام نخستین نتایج انتخابات محلی و منطقه‌ای روسیه، دمیتری مدودف، نخست‌وزیر و رهبر حزب حاکم «روسیه متحد» گفت: «حزب ویژگی‌های رهبری خود را تضمین کرده و همچنان نیروی سیاسی پیشرو است.»

براساس اعلام کمیسیون انتخابات، حزب «روسیه متحد» در بسیاری از مناطق موفق به کسب بیشترین آرا در اولین شمارش‌ها شده و جایگاه نخست خود را حفظ کرده است. با این حال نتایج قطعی انتخابات در طول روز دوشنبه ۱۸ شهریور / ۹ سپتامبر اعلام خواهد شد.

شمارش آرا در مسکو ساعت‌ها طول خواهد کشید. شبکه رادیویی «اکو مسکوی» اعلام کرده که حزب حاکم در پایتخت ۱۲ میلیون نفری آراء زیادی را از دست داده است. حزب کمونیست و لیبرال‌های حزب یابلوکو می‌توانند شاهد نتایج بهتری برای خود باشند.

انتخابات محلی و منطقه‌ای آزمون مهمی برای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و حزب حاکم به‌شمار می‌رود. نظرسنجی‌های اخیر کاهش آراء گسترده‌ای را برای حزب حاکم در کرملین پیش‌بینی کرده بودند زیرا بسیاری از مردم از وضعیت اقتصادی کشور ناراضی هستند. در مجموع، ۵۶ میلیون نفر برای شرکت در این انتخابات فراخوانده شدند.

حضور مردم در انتخابات محلی و منطقه‌ای که یکشنبه ۱۷ شهریور / ۸ سپتامبر برگزار شد در برخی مناطق پایین بود. به‌گفته مقام‌های روسیه کمی قبل از بسته شدن حوزه‌های رأی‌گیری در سراسر کشور ۳۴ درصد واجدان شرایط در آن شرکت کردند که در مسکو این میزان ۱۷ درصد بود.

الا پامفیلووا، کمیسر انتخابات و همچنین وزارت کشور تأکید کردند که هیچ تخلف جدی‌ای صورت نگرفته است. با این حال، سازمان حقوق بشری «گولوس» و سایر ناظران از صدها گزارش درباره تلاش برای دستکاری در انتخابات و ایجاد اخلال در فعالیت خود خبر داده‌اند.

فیلم‌هایی منتشر شده‌اند که در آن‌ها مشاهده می‌شود چگونه رأی‌دهندگان همزمان از چندین برگه رأی‌گیری استفاده کرده‌اند. تصاویری نیز منتشر شده‌اند با تعدادی برگه‌های رأی‌گیریِ از پیش پُر شده به سود حزب حاکم. همچنین به منظور افزایش مشارکت رأی‌دهندگان ، کارمندان دولت مجبور به شرکت شده‌اند و شماری نیز با اتوبوس به حوزه‌های رأی‌گیری آورده شده‌اند. افزون بر این‌ها، گزارش‌هایی نیز از خرید آرا منتشر شده است.

در روز انتخابات هم چند بازداشت گزارش شده است. پلیس، سخنگوی مطبوعاتی گروه حقوق بشری «گولوس» را بدون ارائه دلیلی دستگیر کرد. به گزارش وب‌سایت طرفداران حقوق شهروندی OWD-Info دست‌کم ۱۶ نفر بازداشت شدند، از جمله روزنامه‌نگارانی همچون ماریا آلیوشینا و یک عضو گروه پانک راک «پوسی رایت».

پیش از انتخابات اعتراضات گسترده‌ای صورت گرفته بود زیرا از حضور ده‌ها نامزد اپوزیسیون و منتقد کرملین در انتخابات جلوگیری شده بود. ده‌ها هزار نفر در تظاهرات برای انتخابات آزاد شرکت کردند و حدود ۲۵۰ نفر از آن‌ها بازداشت شدند.

آخرین نظرسنجی‌ها پیش از برگزاری انتخابات محلی و منطقه‌ای روسیه نشان می‌داد که حزب حاکم «روسیه متحد» از پایین‌ترین میزان محبوبیت در یک دهه گذشته برخوردار است.

Share