Share

شاهزاده ‌عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان اعلام کرد کشورش قصد دارد در آینده نزدیک نسبت به غنی‌سازی اورانیوم اقدام کند.

شاهزاده ‌عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان

رسانه رسمی عربستان سعودی روز گذشته (یکشنبه اعلام کرد شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، فرزند پادشاه این کشور را به جای خالد الفالح به عنوان وزیر انرژی منصوب کرده است. این نخستین بار است که یکی از اعضای خاندان سعودی به عنوان وزیر انرژی عربستان منصوب می‌شود. عبدالعزیز که مدت‌هاست عضو هیأت نمایندگی عربستان در سازمان کشوررهای صادرکننده نفت (اوپک) است، دوشنبه ۱۸ شهریور/۹ سپتامبر در نشست خبری ابوظبی اعلام کرد تغییر مهمی در سیاست‌های نفتی این کشور ایجاد نمی‌شود. به گزارش خبرگزاری رویترز، عبدالعزیز اما از قصد کشورش برای راه‌اندازی تأسیسات هسته‌ای با هدف غنی‌سازی اورانیوم در آینده‌ای نه چندان دور خبر داد:

«عربستان سعودی می‌خواهد در آینده اورانیوم را غنی‌سازی کند و با این اورانیوم سوخت لازم برای نیروگاه برق هسته‌ای‌اش که در برنامه دارد تا آن را بسازد، تأمین کند».

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان در ادامه سخنانش گفت:

«ما با احتیاط کامل داریم اقدام می‌کنیم. ما داریم این کار را با دو رآکتور هسته‌ای آزمایش می‌کنیم.»

وزیر انرژی عربستان همچنین اعلام کرد که کشورش قصد دارد ساخت دو باب رآکتور هسته‌ای تولید برق را به مناقصه بگذارد. انتظار می‌رود این مناقصه در سال ۲۰۲۰ اعلام شود. این پروژه چندین میلیارد دلار ارزش دارد و تا به حال شرکت‌هایی از کشورهای روسیه، کره جنوبی، چین و فرانسه با مقامات سعودی برای احداث این رأکتورها وارد گفت‌وگو شده‌اند.

این اولین رآکتورهای تولید برق هسته‌ای در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس خواهد بود.

بن سلمان اعلام کرد که هدف پادشاهی سعودی این است که چرخه کامل برنامه هسته‌ای را اجرا کند: تولید و غنی‌سازی اورانیوم برای تولید سوخت هسته‌ای.

وزیر نفت عربستان سعودی همچنین اعلام کرد که که غنی‌سازی اورانیوم را برای مصارف صلح‌آمیز انجام می‌دهد. اورانیوم غنی‌شده اما در هر حال مصرف دوگانه دارد: هم می‌توان با آن برق تولید کرد و هم بمب هسته‌ای.

ریک پری، وزیر انرژی آمریکا فروردین سال جاری تأیید کرد که ایالات متحده شش مجوز مخفی برای چند شرکت صادر کرده تا بتوانند فن‌آوری هسته‌ای به عربستان سعودی بفروشند.

سال گذشته یک منبع آگاه از موافقت‌نامه‌های یاد شده گفته بود مجوزهای ریک پری موسوم به «مجوزهای ۸۱۰»، به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا پیش از هر قرارداد رسمی کار مقدماتی در زمینه انرژی هسته‌ای را انجام دهند.

بهمن سال‌ گذشته واشگتن‌پست گزارش داد که کمیته نظارت و اصلاح مجلس نمایندگان آمریکا در یک گزارش ۲۴ صفحه‌ای اعلام کرده بود که چندین نفر از اعضای کنونی و سابق دولت ترامپ تلاش کرده‌اند با وجود منع قانونی و مخالفت شورای امنیت ملی آمریکا، تجهیزات لازم برای ساخت رآکتورهای هسته‌ای را در اختیار عربستان سعودی قرار دهند. این گزارش را الیجا کامینگز، رئیس دموکرات کمیته نظارت و اصلاح مجلس نمایندگان آمریکا تهیه کرده بود.

بر اساس گزارش واشگتن‌پست، شرکت «واشنگتن هاوس الکتریک» از زیرمجموعه‌های شرکت سرمایه‌گذاری بروکفیلد از شرکت‌هایی است که از این معامله سود می‌برد. این شرکت به خانواده جارد کوشنر، داماد رئیس جمهوری آمریکا و از مشاوران او کمک اقتصادی کرده است.

نگرانی کنگره آمریکا از در اختیار گذاشتن فن‌آوری هسته‌ای به عربستان سعودی پس از قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی در ماه اکتبر سال گذشته در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول بیشتر شد.

قرارداد ۱۲۳ توافق‌نامه‌ای است که به شرکت‌های آمریکایی اجازه مشارکت در برنامه هسته‌ای غیرنظامی عربستان سعودی را می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

آمریکا در حال بررسی فروش رآکتور هسته‌ای به عربستان

 

Share