Share

بنیامین نتانیاهو در سخنرانی ویژه‌‌ای خطاب به مردم اسرائیل، از وجود تأسیسات هسته‌ای ناشناخته‌ای در ایران پرده برداشت. نتانیاهو اعلام کرد که این تأسیسات در منطقه‌ آباده قرار دارد.

دوشنبه ا۸ شهریور/۹ سپتامبر: نشست خبری بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل. نتانیاهو تصویر هوایی یک مخروبه را نشان داد و ادعا کرد که ایران در آباده تأسیسات هسته‌ای داشت اما آن را منهدم کرد

آباده در شمال استان فارس و در فاصله ۲۷۰ کیلومتری شمال شیراز، ۲۰۰ کیلومتری جنوب اصفهان و ۱۹۰ کیلومتری جنوب غربی یزد قرار دارد.

نخست‌وزیر اسرائیل تصاویری ماهواره‌ای را نشان داد که ظاهراً در ژوئیه / خرداد سال جاری گرفته شده بودند. او ادعا کرد که ایرانی‌ها بعد از آن‌که پی بردند اسرائیل به تأسیسات هسته‌ای مخفی آن‌ها در آباده پی برده، آن را منهدم کردند.

نتانیاهو که به دو زبان عبری و انگلیسی صحبت می‌کرد گفت که پیامی «به ظالمان تهران» دارد: «اسرائیل می‌داند شما چه کاری انجام می‌دهید؛ اسرائیل می‌داند که شما چه وقت اقدام می‌کنید و اسرائیل می‌داند شما کجا دست به اقدام می‌زنید. ما به افشای دروغ‌های شما ادامه خواهیم داد. آن‌چه می‌بینید تداوم پیوسته‌ای از دروغ، فریب و نقض ایرانی‌هاست.»

نخست‌وزیر اسرائیل از جامعه جهانی خواست تا «بیدار شوند» و «به تحریم رئیس‌جمهور ترامپ بپیوندند تا فشار بیشتری به ایران وارد کند. تنها راه جلوگیری از پیشروی ایران به سوی [ساخت] بمب و خشونت در منطقه، فشار، فشار و فشار بیشتر است.»

سخنان بنیامین نتانیاهو یک روز پس از آن بیان می‌شود که خبرگزاری رویترز به نقل از دو دیپلمات نوشت که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نمونه‌‌برداری از خاک انبار تورقوزآباد، شهرک فاطمیه در جنوب تهران، که جمهوری اسلامی مدعی بود قالیشویی است آثار اورانیوم پیدا کرده‌اند. آن‌ها به رویترز گفتند آژانس از ایران خواسته تا منشاء این اورانیوم را توضیح دهد، اما تهران هنوز توضیحی در این‌باره ارائه نکرده است.

نتانیاهو مهرماه سال گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل نقشه‌ای از گوگل و تصویر سر در ساختمانی در تورقوزآباد نشان داده و گفته بود اسرائیل از چند ماه پیش اطلاعات «انبار مخفی هسته‌ای ایران» در این محل را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه داده، اما آژانس اقدامی در این زمینه نکرده است.

هنگامی که نتانیاهو سالن وزارت خارجه اسرائیل را ترک می‌کرد تصاویر تأسیسات هسته‌ای «فاش‌شده» ایران بر روی اکران پشت سر او نمایش داده می‌شد و نتانیاهو با اشاره به محل قرار گرفتن دوربین‌ها به شوخی گفت: «مهم است که همه جا دوربین قرار دارد.»

پس از اظهارات نتانیاهو، یائیر لاپید، رهبر حزب یش عتید که در انتخابات اسرائیل با ژنرال بنی گنتس، فرمانده پیشین ستاد کل نیروهای دفاعی اسرائیل ائتلافی تشکیل داده است، بلافاصله نتانیاهو را مورد انتقاد قرار داد و گفت او از اطلاعات مخفی به‌سود کارزار انتخاباتی خود استفاده کرده است. لاپید گفت: «این یک بی‌مسئولیتی وحشتناک ملی است. از سلاح‌های هسته‌ای ایران نمی‌توان به‌عنوان عتیقه مبارزات انتخاباتی استفاده کرد.»

کورنل فروتا، سرپرست موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش تازه خود اعلام کرده که بر اساس بررسی‌های آژانس در تأسیسات هسته‌ای ایران «۲۲ سانتریفیوژ آی‌آر۴، یک سانتریفیوژ آی‌آر۵، سی سانتریفیوژ آی‌آر۶ و سه سانتریفیوژ آی‌آر۶اس نصب کرده یا در حال نصب آن‌ها بوده است و همه سانتریفیوژهای نصب‌شده برای تست با گاز یواف۶ (هگزافلوراید اورانیوم) آماده شده‌اند.»

فروتا  دوشنبه ۱۸ شهریور / ۹ سپتامبر پس از انتشار بیانیه آژانس در کنفرانسی خبری با اشاره به سفرش به تهران، گفت: «ما گفت‌وگوهای جدی و گسترده‌ای با مقامات ارشد ایران داشتیم. رابطه ایران با آژانس الان به گونه‌ای است که درباره همه چیز صحبت می‌کنیم، البته گاهی ما خواستار توضیحات بیشتر هستیم.»

پس از گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اسرائیل کاتص، وزیر خارجه اسرائیل با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: «پس از گزارش‌های آژانس در خصوص نقض برجام، از فرانسه، آلمان، انگلیس و دیگر طرفین می‌خواهیم تا توافق هسته‌ای را فسخ کنند و به کارزار تحریم‌های آمریکا علیه ایران ملحق شوند. دنیا باید در مقابل جاه‌طلبی‌های هسته‌ای و تروریست جهانی ایران متحد شود.» ‎

بیشتر بخوانید:

نشست شورای حکام: تأیید نصب سانتریفیوژهای پیشرفته در ایران

Share