Share

در نشست کمیته نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک در ابوظبی اعلام شد که کاهش تولید نفت حفظ خواهد شد و جلسه بعدی اوپک این موضوع را به طور جدی پیگیری خواهد کرد. در این جلسه از عراق و نیجریه نیز خواسته شد تا افزایش تولید نفت خود را متوقف کنند.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) ـ عکس از آرشیو

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) ـ عکس از آرشیو

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، عربستان سعودی، وزنه اصلی در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، اعلام کرد که توافق‌نامه کاهش تولید نفت را که در دسامبر سال ۲۰۱۸ اعضای این سازمان و کشورهای غیرعضو آن را تصویب کردند، رعایت کرده است.

عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی در حاشیه نشست پنج‌شنبه ۲۱ شهریور / ۱۲ سپتامبر کمیته نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک در این‌باره گفت: «پادشاهی سعودی همچنان به کاهش تولید، پایین‌تر از آن‌چه توافق‌نامه اعلام کرده ادامه خواهد داد. این تولید در ماه اکتبر ۹،۸۹ میلیون بشکه در روز خواهد بود.»

کمیته نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک که وظیفه نظارت بر پیروی از توافق‌نامه را برعهده دارد و تصمیم‌گیری نمی‌کند، توصیه‌هایی را به جلسه وزیران اوپک که قرار است در ماه دسامبر در وین برگزار شود، ارائه داد. از جمله الجزایر پیشنهاد کاهش تولید نفت در ماه دسامبر تا سقف یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز را مطرح کرد.

قبل از آغاز نشست شاهزاده عبدالعزیز همه کشورها را به «احترام به تعهدات خود» فراخواند و به دیرکرد برخی از کشورها از جمله نیجریه و عراق در این زمینه اشاره کرد.

ثامر الغضبان، وزیر نفت عراق در حاشیه نشست گفت: «ما بار دیگر تعهد کامل خود را مبنی بر رعایت این توافق‌نامه اعلام می‌کنیم. صادرات ماه سپتامبر به‌طور قابل توجهی پایین‌تر از ماه اوت خواهد بود و در ماه اکتبر نیز کاهش بیشتری خواهد داشت.»

عراق در حال حاضر پنجمین تولیدکننده و صادرکننده نفت در جهان و دومین تولیدکننده نفت در اوپک پس از عربستان سعودی است.

سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی روز یکشنبه گذشته با اعلام این‌که اوپک «آن‌چه لازم است» برای تثبیت بازار انجام می‌دهد، گفت کاهش بیشتری در تولید پیش‌بینی می‌شود.

قیمت هر بشکه نفت برنت در حال حاضر حدود ۶۰ دلار است در حالی‌که در سال گذشته پیش از سقوط قیمت‌ها در پایان سال ۲۰۱۸ به ۵۰ دلار، بیش از ۷۵ دلار بود.

امروز (پنج‌شنبه) در فضای احتمال کاهش تنش‌ها میان چین و آمریکا، و ایران و آمریکا، قیمت نفت در مبادلات اروپا روند نزولی داشت.

عبدالعزیز بن سلمان اطمینان داد که اوپک با وجود تحریم‌ها علیه ایران آمادگی حفاظت از بازار را دارد. او روز دوشنبه گفت تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا که ترس از رکود جهانی را برانگیخته، بر بازار نفت تأثیر منفی داشته است.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه نیز اعلام کرد که تولیدکنندگان اوپک در گذشته در «سازگاری و پاسخ به تغییر شرایط بازار» موفق عمل کرده‌اند.

در بیانیه پایانی نشست، تولیدکنندگان نفت بر احترام به تعهدات، «برابری، عدالت و شفافیت» تأکید کردند.

۲۴ کشور عضو اوپک سال گذشته تصمیم گرفتند که تولید نفت خود را از ژانویه ۲۰۱۹ به ۱،۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. این اقدام  برای بالا رفتن قیمت‌ها، پس از سقوط ۴۰ درصدی آن بین ۲۰۱۴ و ۲۰۱۹ انجام شد.

این میزان کاهش تولید تا مارس ۲۰۲۰ تمدید شده اما نتوانسته است قیمت را به بیش از ۷۰ دلار برساند و همین موضوع تردید برخی از تحلیلگران در مورد اثرات استراتژی اوپک را برانگیخته است.

آژانس بین‌المللی انرژی در گزارشی که روز پنج‌شنبه منتشر کرده نسبت به «چالش بزرگ» ناشی از افزایش تولید نفت آمریکا برای توازن در بازار نفت هشدار داده و گفته است که با این مسئله و کاهش رونق اقتصادی جهان، قیمت جهانی نفت باز هم کاهش خواهد یافت.

این گزارش گفته است در صورت موفقیت مذاکرات تجاری چین و آمریکا و کاهش تنش ایران و آمریکا، تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۲۰ بین ۱,۱ تا ۱,۳ میلیون بشکه در روز افزایش می‌یابد.

اوپک روز چهارشنبه گفته بود تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۱۹، ۱،۰۲میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت و در سال ۲۰۲۰ نیز به همین میزان رشد خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

  تولید نفت اوپک ۱۳۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت

Share