Share

وزیر انرژی عربستان سعودی می‌گوید حمله‌های پهپادی روز شنبه به تاسیسات نفتی آرامکو، سبب کاهش ۵۰ درصدی تولید نفت این کشور شده است. او در عین حال تاکید کرده که عربستان با استفاده از ذخایر اضطراری خود این کاهش را جبران خواهد کرد. آمریکا ایران را مسوول حمله‌های اخیر به عربستان سعودی دانسته است.

عکس از آرشیو

عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی، صبح یک‌شنبه ۱۵ سپتامبر/ ۲۴ شهریور تایید کرد که تولید نفت خام این کشور حدود پنج میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه‌ کاهش یافته. این میزان معادل ۵۰ درصد تولید نفت روزانه عربستان است.

عربستان در حال حاضر ۱۸۸ میلیون بشکه نفت ذخیره دارد که دست‌کم تا ۳۷ روز می‌تواند کسری تولید نفت این کشور را برای صادرات تامین کند. عربستان شش درصد نفت جهان را تامین می‌کند.

به گفته وزیر انرژی عربستان سعودی، تاسیسات نفتی «بقیق» و «خریص» که روز شنبه به آنها حمله شد، در حال حاضر فعالیت خود را متوقف کرده‌اند. سخنگوی حوثی‌های تحت حمایت ایران روز گذشته اعلام کرد که این حملات را آنها با استفاده از ۱۰ پهپاد انجام داده‌اند.

در واکنش به این اتفاقات، وزارت انرژی ایالات متحده اعلام کرده که آمریکا در صورت لزوم، با ذخایر استراتژیک خود مشکلات تامین نفت خام را جبران می‌کند.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا هم روز شنبه ایران را مسوول حمله‌های اخیر به عربستان سعودی دانست و در توییتی نوشته است:

«این حمله‌ها در حالی انجام شده که حسن روحانی و جواد ظریف تظاهر می‌کنند به دیپلماسی روی آورده‌اند.»

او همچنین نوشته است:

«آمریکا و متحدانش می‌کوشند بازار انرژی کمبودی نداشته و ایران برای اقدامات خصومت‌آمیزش پاسخگو باشد.»

پمپو گفته است در حالی که همه خواهان کاهش تنش‌ها هستند، ایران حمله بی‌سابقه‌ای به تامین انرژی جهان کرده است.

او در عین حال گفته است مدرکی وجود ندارد که حمله‌ها به عربستان سعودی از جانب یمن انجام شده باشد.

وزیر امور خارجه ایالات متحده از همه کشورها خواسته است حمله‌های ایران را محکوم کنند.

وال استریت ژورنال اما نوشته است مقام‌های عربستان و آمریکا در حال بررسی احتمال انجام حملات روز شنبه با موشک‌های کروز از عراق یا ایران هستند.

مارتین گریفیث، نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن نیز با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از حمله روز شنبه به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، درباره افزایش برخوردهای نظامی هشدار داده و گفته است:

«تشدید اقدامات نظامی در منطقه بسیار خطرناک است.»

حمله‌‌های روز شنبه به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، می‌تواند سبب افزایش قیمت جهانی نفت در ابتدای هفته آینده شود.

نفت خام برنت دریای شمال که معیار قیمت جهانی نفت است، روز جمعه و قبل از حمله‌ به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، کمی بالاتر از ۶۰ دلار بود.


  • در همین زمینه

حملات پهپادی به پالایشگاه‌های بقیق و خریص در عربستان

Share