Share

یک کارشناس فقه در مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی گفته بر اساس نظر مراجع تقلید، حضور زنان در ورزشگاه‌ها از دیدگاه فقهی صحیح نیست و سرچشمه مشکلات زیادی از نظر اخلاقی و اجتماعی می‌شود.

امیر صالحی دستور عمومی اسلام را کنترل چشم و دوری از نگاه به نامحرمان دانسته و گفته بر اساس آیات و روایات متعدد، مراجع تقلید نگاه زن و مرد نا محرم را حتی بدون قصد لذت به بدن یکدیگر حرام می‌دانند و بر این اساس حضور زنان در ورزشگاها به قصد دیدن ورزش‌هایی مثل فوتبال و کشتی صحیح نیست.

صالحی در پاسخ به این سوال که آیا دیدن ورزش فوتبال، کشتی و مانند آن از نزدیک برای زنان جایز است یا خیر، گفته همه مراجع به جز بهجت، تبریزی و سیستانی این حضور را نهی کرده‌اند و   بهجت نیز گفته بنابر احتیاط واجب جایز نیست.

این کارشناس فقهی همچنین گفته در حضور زن و مرد در فضاهای احساسی و شور انگیز مانند ورزشگاه‌ها ترس از وقوع گناه و مفاسد اخلاقی وجود دارد.

به گفته او حضور زن و مرد در فضای ورزشگاه‌ها «لازمه‌اش آسیب زدن به فضای اخلاقی و تربیتی جامعه است.»

این کارشناس فقهی گفته وقتی فضاهای ورزشی و اختصاصی زنان در ورزش و ورزشگاه‌های مختص به آنها  ایجاد شده، دیگر چه ضرورتی به حضور زن و مرد به صورت همزمان در ورزشگاه‌ها وجود دارد؟

صالحی گفته: «اگر زنان علاقه‌مند به تماشای ورزش مردان هستند صدا و سیما و دیگر رسانه‌های جمعی این زمینه را فراهم کرده است.»

او به طور کلی حضور زنان در ورزشگاه را تخلف از قانون دانسته و گفته از ابتدای انقلاب اسلامی قانون اجازه ورود زنان در ورزشگاه‌ها را نداده است و «حتی در مواقعی که افرادی بنا داشتند هنجار شکنی کنند مراجع تقلید و رهبر مخالفت خود را ابراز کرده‌اند.»

این کارشناس همچنین گفته در دورانی که موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها مطرح شد و وزارت کشور دستور رئیس جمهوری وقت را اجرا کرد، رهبر جمهوری اسلامی در حاشیه گزارش فرماندهی نیروی انتظامی نوشت: «به وزارت کشور: این کار ممنوع و خلاف است و سرپیچی از آن تخلف محسوب می شود.»

روحانیون و مراجع تقلید اصلی‌ترین مخالفان حضور زنان در ورزشگاه‌ها هستند و تلاش‌ها برای رفع ممنوعیت حضور زنان در استادیوم‌ها عمدتا به دلیل همین مخالفت‌ها به نتیجه نرسیده است.

دو هفته قبل یک زن جوان به دلیل عواقبی که به دلیل تلاشش برای ورود به ورزشگاه‌ ایجاد شده بود، در مقابل دادگاه انقلاب خودسوزی کرد و چند روز بعد درگذشت. درگذشت سحر خدایاری معروف به دختر آبی، واکنش‌های زیادی را برانگیخته است.

دادخواهی درباره مرگ سحر خدایاری و حق ورود زنان به ورزشگاه

Share