Share

طالبان روز یکشنبه ۱۵ سپتامبر ممنوعیت‌های خود را بر صلیب سرخ جهانی در افغانستان برداشت و به این گروه ضمانت داد که کارکنانش هنگام انجام فعالیت‌های انسان‌دوستانه در مناطق تحت کنترل طالبان در امنیت خواهند بود.

صلیب سرخ به بی‌طرفی در درگیری‌ها مشهور است

رهبر طالبان در ماه آوریل فعالیت صلیب سرخ را در افغانستان ممنوع کرده و گفته بود این سازمان‌ها اقدامات مشکوکی در جریان واکسیناسیون انجام داده‌اند و تنها به کار خود مشغول نبوده‌اند.

به گزارش رویترز، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در بیانیه‌ای گفته است:‌ «امارت اسلامی طالبان، ضمانت‌های امنیتی پیشین را به صلیب سرخ در افغانستان باز می‌گرداند و از همه مجاهدین خواسته راه فعالیت این سازمان را در باز بگذارند و مرقب امنیت کارکنان آن و تجهیزات آنها باشند.»

طالبان در بیانیه‌ خود نامی از سازمان بهداشت جهانی نبرده است.

مسوولان صلیب سرخ و سازمان بهداشت جهانی در افغانستان برای اظهار نظر در این مورد در دسترس نبوده‌اند.

سازمان بهداشت جهانی کمپینی برای واکسیناسیون علیه فلج اطفال در افغانستان راه انداخته است. افغانستان یکی از آخرین کشورهایی است که فلج اطفال در آن اپیدمی است. صلیب سرخ هم بیش از ۳۰ سال است که در افغانستان به حمایت‌های پزشکی مشغول است.

گروه‌های کمک‌رسان در افغانستان همواره اعلام کرده‌اند که طرف هیچ یک از گروه‌های درگیر نیستند.

صلیب سرخ هم به بی‌طرفی در درگیری‌ها مشهور است. این سازمان در مناطق تحت کنترل طالبان هم در ضورت تضمین امنیتی فعالیت می‌کند و به آسیب‌دیدگان هر دو طرف درگیری‌ها خدمات می‌رساند.

طالبان بیش از نیمی از ۴۱۰ منطقه این کشور را در اختیار دارد.

 

Share