Share

رئیس جمهوری آمریکا در پیام‌هایی شبانه اعلام کرد که آمریکا منتطر می‌ماند که عربستان سعودی عامل حمله به تأسیسات نفتی بقیق را اعلام کند. سپس اقدامات بعدی بر همان اساس انجام می‌شود. روند دیپلماتیک که با میانجیگری فرانسه آغاز شده بود کاملاً مختل شد. سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد در نیویورک روحانی با ترامپ دیدار نمی‌کند. هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل هفته آینده (۲۳ سپتامبر)  آغاز به کار می‌کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دوشنبه ۲۵ شهریور/ ۱۶ سپتامبر در پیام‌هایی در توییتر نوشت:

«به خاطر حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی که ممکن است روی قیمت نفت تأثیر داشته باشد من مجوز استفاده از ذخایر استراتژیک نفت آمریکا را در صورت نیاز صادر کرده‌ام. به اندازه‌ای که بازارها نفت کافی داشته باشند. »

ذخایر استراتژیک نفتی با ظرفیت بالغ ۷۲۷ میلیون بشکه، بزرگ‌ترین انبار سوخت اضطراری جهان است که در لوئیزیانا و تگزاس واقع شده و در اختیار وزارت انرژی آمریکا قرار دارد. ظرفیت بهره‌برداری از این ذخایر حدود چهار میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز است.

ترامپ در ادامه پیام‌های شبانه‌اش نوشت:

«تامین نفت عربستان سعودی هدف حمله قرار گرفته است. دلیلی وجود دارد که باور کنیم مقصر را می‌شناسیم. دستمان هم روی ماشه است ( locked and loaded ) اقدامات بعدی بستگی به راستی‌آزمایی دارد، اما منتظر می‌مانیم تا از پادشاهی سعودی بشنویم که آنها چه کسی را مقصر این حمله می‌دانند و تحت این شرایط جلو می‌رویم.»

رئیس جمهوری آمریکا در پیام سومی نوشت:

«رسانه‌های جعلی می‌گویند که من به دنبال دیدار با (مقامات) ایران هستم، بدون شروط. این یک توضیح نادرست است.مثل همیشه.»

ترامپ در آخرین پیام خود در توییتر نوشت: «وفور نفت!»

شنبه گذشته (۲۳ شهریور) انصارالله یمن با چندین پهپاد به تأسیسات نفتی بقیق و میدان نفتی خریص حمله کردند. تولید بیش از نیمی از نفت خام عربستان متوقف شد. حوثی‌های یمن مسئولیت این حمله پهپادی را پذیرفته‌اند و اعلام کرده‌اند که در آینده حملات بیشتری در عمق خاک عربستان انجام می‌دهند. تأسیسات نفتی بقیق ۸۰۰ کیلومتر از مرز عربستان با یمن فاصله دارد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا با انتشار پیامی در توییتر مسئولیت حمله به یکی از مهم‌ترین منابع تأمین انرژی در جهان را متوجه ایران کرد. پمپئو نوشت آمریکا و متحدانش ضمن تضمین عرضه کافی انرژی، ایران را به دلیل تجاوزهایش پاسخگو می‌کنند.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، دولت ترامپ را به حداکثر دروغگویی متهم کرد. عراق هم اعلام کرد اجازه نمی دهد از خاک این کشور به کشورهای همسایه حمله شود.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران موسوی نقش ایران در حمله به آرامکو را بی اساس  و غیرقابل پذیرش دانست. موسوی اخبار منتشر شده در مورد دیدار احتمالی  روحانی و ترامپ  در نیویورک را رد کرد و گفت : «من چنین اخباری را تایید نمی‌کنم و چنین برنامه ای در دستور کار نیست.»

هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل فردا آغاز به کار می‌کند.

برای بزرگ‌ترشدن اینفوگرافی روی آن کلیک کنید

بیشتر بخوانید:

کاهش ۵۰ درصدی تولید نفت عربستان؛ آمریکا ایران را مسوول حملات به آرامکو دانست

 

 

 

Share