Share

وزیر انرژی روسیه و سخنگوی کرملین در نشست‌های خبری جداگانه‌ای اعلام کردند که تا ابعاد تخریب تأسیسات نفتی عربستان سعودی مشخص نشود، روسیه تولید نفت خام خود را افزایش نمی‌دهد. محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک و فاتحی بیرول، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی با انتشار بیانیه مشترکی اعلام کردند اوضاع تحت کنترل است.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه

آلکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه دوشنبه  اعلام کرد که پیش از افزایش میزان تولید نفت برای جبران توقف نیمی از تولید نفت خام عربستان، ابتدا می‌بایست ابعاد خسارت‌ها به تأسیسات نفتی عربستان سعودی مشخص شود:

«ما می‌دانیم که در حال حاضر ذخایر نفتی کافی در جهان وجود دارد که توقف [بخشی از تولید نفت خام عربستان] جبران شود. حداقل در میان‌مدت.»

شنبه گذشته (۲۳ شهریور) انصارالله یمن با چندین پهپاد به تأسیسات نفتی بقیق و میدان نفتی خریص حمله کردند. تولید بیش از نیمی از نفت خام عربستان متوقف شد. حوثی‌های یمن مسئولیت این حمله پهپادی را پذیرفته‌اند و اعلام کرده‌اند که در آینده حملات بیشتری در عمق خاک عربستان انجام می‌دهند. تأسیسات نفتی بقیق ۸۰۰ کیلومتر از مرز عربستان با یمن فاصله دارد.

در اثر حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی پنج میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه تولید نفت روزانه این کشور متوقف شده است. به گزارش خبرگزاری رویترز قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا، وست تگزاس اینترمدیت، چهار دلار و ۸۹ سنت بالا رفت و به ۵۹ دلار و ۷۳ سنت رسید. نفت خام برنت دریای شمال نیز شش دلار و ۲۰ سنت بالا رفت و به ۶۶ دلار و ۲۵ سنت رسید که نشان دهنده ۱۰ درصد افزایش قیمت است.

نواک گفت، روسیه به تعهدات خود در قبال تولید نفت برای تأمین نیاز جهان به انرژی عمل می‌کند و فعلاً زود است که بحث افزایش تولید مطرح شود.

آژانس بین‌المللی انرژی به اعضای خود توصیه کرده است به دلیل توقف تولید نیمی از نفت خام عربستان، دست‌کم به اندازه مصرف ۹۰ روز نفت خام در ذخایر خود داشته باشند.

محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک و فاتحی بیرول، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی درباره ذخایر انرژی در جهان با یکدیگر گفت‌و گو کردند. آن‌ها با صدور بیانیه مشترکی اعلام کردند که مقامات سعودی اوضاع را در کنترل دارند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در یک نشست خبری در روز دوشنبه اعلام کرد که روسیه مایل است ابتدا منتظر تحولات بعدی در بازار نفت بماند، سگس اگر لازم باشد اقدامات ضروری را برای افزایش تولید نفت خام انجام می‌دهد.

پسکوف خاطرنشان کرد که ذخایر نفتی تحلیل برود در عرض چند ساعت یا چند روز می‌توان کمبود نفت در بازارهای جهانی را جبران کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دوشنبه ۲۵ شهریور/ ۱۶ سپتامبر با انتشار پیامی در توییتر نوشت:

«به خاطر حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی که ممکن است روی قیمت نفت تأثیر داشته باشد من مجوز استفاده از ذخایر استراتژیک نفت آمریکا را در صورت نیاز صادر کرده‌ام. به اندازه‌ای که بازارها نفت کافی داشته باشند. »

«ذخایر استراتژیک نفتی» با ظرفیت بالغ ۷۲۷ میلیون بشکه، بزرگ‌ترین انبار سوخت اضطراری جهان است که در لوئیزیانا و تگزاس واقع شده و در اختیار وزارت انرژی آمریکا قرار دارد. ظرفیت بهره‌برداری از این ذخایر حدود چهار میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز است.

بیشتر بخوانید:

ترامپ: با عربستان هماهنگ و آماده‌‌ایم

Share