Share

رئیس جمهوری آمریکا در جمع خبرنگاران در کاخ سفید گفت ظاهراً ایران پشت حمله به تأسیسات نفتی سعودی است اما او می‌خواهد مانع از جنگ بشود. در همان حال برخی سناتورهای آمریکا یادآوری کرده‌اند که آمریکا نسبت به عربستان سعودی هیچگونه تعهد نظامی و دفاعی ندارد.

دونالد ترامپ بامداد سه‌شنبه ۲۶ شهریور/۱۷ سپتامبر بعد از دیدار و گفت‌وگو با سلمان بن حمد بن عیسی آل خلیفه، ولیعهد بحرین

دونالد ترامپ بامداد سه‌شنبه ۲۶ شهریور/۱۷ سپتامبر بعد از دیدار و گفت‌وگو با سلمان بن حمد بن عیسی آل خلیفه، ولیعهد بحرین در پاسخ به خبرنگاران که پرسیدند آیا ایران پشت حمله به تأسیسات عربستان سعودی است گفت: «در این لحظه اینطور به نظر می‌رسد.»

رئیس جمهوری آمریکا بدون آنکه مدرکی ارائه دهد گفت: «ما  تا حدی می‌دانیم که اینطور بود» و «مطمئناً بیشتر از همه اینطور به نظر می‌رسد که ایران بوده است» اما واشنگتن در پی مدارک بیشتری است:

«ما می‌خواهیم با قطعیت بدانیم که چه کسی این کار را انجام داده. در آینده نزدیک با جزئیات به این مسأله پی می‌بریم. ما مختصات دقیق همه چیز را در اختیار داریم. ما به همه چیز و با هر چه که گفته می‌شود می‌خواهیم مانع از جنگ بشویم. من دنبال جنگ با کسی نیستم اما بیشتر از همه برای جنگ آماده‌ایم.»

شنبه گذشته (۲۳ شهریور) انصارالله یمن با چندین پهپاد به تأسیسات نفتی بقیق و میدان نفتی خریص حمله کردند. تولید بیش از نیمی از نفت خام عربستان متوقف شد و فیمت نفت تا ۱۰ درصد افزایش یافت. حوثی‌های یمن مسئولیت این حمله پهپادی را پذیرفته‌اند و اعلام کرده‌اند که در آینده حملات بیشتری در عمق خاک عربستان انجام می‌دهند. تأسیسات نفتی بقیق ۸۰۰ کیلومتر از مرز عربستان با یمن فاصله دارد.

دولت آمریکا با انتشار تصاویری ماهواره‌ای ادعا کرده که از سمت غرب و شمال غربی دست‌کم به ۱۹ نقطه در دو منطقه از تأسیسات نفتی عربستان سعودی حمله شده است.

روز گذشته ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف عربی در یک نشست خبری ادعا کرد که حمله به تأسیسات نفتی «خریص» و «بقیق» در خاک عربستان سعودی با سلاح‌های ایرانی انجام شده و شواهد و مدارک نشان می‌دهد که این حملات از خاک یمن هم هدایت نشده است. المالکی گفت در آینده نه چندان دور مکانی که از آنجا به خاک عربستان سعودی حمله شد را اعلام می‌کند.

اتحادیه اروپا، چین، روسیه و سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه‌هایی نسبت به قضاوت عجولانه درباره حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی هشدار داده‌اند. با این حال مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا در گفت‌وگوی تلفنی با محمد سلمان، ولیعهد سعودی خاطرنشان کرد که ایالات متحده همه گزینه‌ها برای پاسخ به حمله به عربستان سعودی را بررسی می‌کند.

در همان حال نمایندگان کنگره از بروز درگیری بین آمریکا و ایران اظهار نگرانی کرده‌اند. میچ مکانل، سناتور جمهوری‌خواه که رهبری اکثریت سنای ایالات متحده را به عهده دارد خواهان واکنش بین‌المللی به حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی شد. کریس مورفی، سناتور دموکرات یادآوری کرده است که آمریکا و عربستان سعودی قرارداد دفاعی مشترک منعقد نکرده‌اند:

«چرا ایالات متحده باید وارد یک درگیری بشود که بیشتر به ایران و عربستان سعودی در خاورمیانه ربط دارد تا به آمریکا؟»

 بسیاری از نمایندگان کنگره هم می‌گویند رئیس جمهوری آمریکا بدون اجازه کنگره نمی‌تواند با کشوری وارد جنگ شود.

بیشتر بخوانید:

هشدارها نسبت به قضاوت عجولانه درباره حمله به عربستان

 

 

 

Share