Share

رئیس جمهوری اسلامی اعلام کرد که اگر آمریکا در پی مذاکره است باید با دست برداشتن از سیاست فشار حداکثری صداقت خود را نشان دهد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی چهارشنبه ۲۷ شهریور در حاشیه جلسه هیأت دولت

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی چهارشنبه ۲۷ شهریور در حاشیه جلسه هیأت دولت گفت:

« اگر به دنبال مذاکره هستید باید همه فشارها را متوقف کنید، صداقت خود را نشان دهید. تا حالا فشار اقتصادی حداکثری بود، حالا شاهد تهمت‌های حداکثری هستیم که هیچ پایه و اساسی ندارد.»

روحانی به گفته برخی از مقامات امنیتی و نظامی آمریکا اشاره می‌کند که ایران را متهم کرده‌اند که به طور مستقیم و با مشارکت حوثی‌های یمن، از جنوب ایران به تأسیسات نفتی عربستان سعودی در عمق خاک این کشور حمله کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شامگاه گذشته در هواپیمای اختصاصی خود به خبرنگار شبکه سی بی اس گفت ترجیح می‌دهد با حسن روحانی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل دیدار نکند.

روز گذشته، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی تنها سه روز بعد از حمله به تأسیسات هسته‌ای عربستان و یک هفته قبل از سفر روحانی به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، برای مذاکره با آمریکا شرط تعیین کرد: بازگشت ایالات متحده به توافق هسته‌ای. خامنه‌ای گفت:

« «چنانچه آمریکا حرف خود را پس گرفت و توبه کرد و به معاهده هسته‌ای که آن را نقض کرده است، بازگشت، آن‌وقت در جمع کشورهای عضو معاهده که شرکت و با ایران صحبت می‌کنند، آمریکا هم می‌تواند شرکت کند، اما در غیر این‌صورت هیچ مذاکره‌ای در هیچ سطحی بین مسئولان جمهوری اسلامی و آمریکایی‌ها اتفاق نخواهد افتاد نه در نیویورک و نه غیر آن.»

روحانی در سخنانش در حاشیه جلسه هیأت دولت از تعبیر «توبه» در مفهوم درخواست از آمریکا برای لغو تحریم‌های اقتصادی استفاده کرد.

روحانی در بخش دیگری از سخنانش در حمایت از حوثی‌های یمن گفت:

«این‌ها بیمارستان، مدرسه یا بازار را نزدند که شما ناراحتید بلکه به یک مرکز صنعتی حمله کردند برای این که به شما هشدار دهند و درس یاد بگیرید.»

که یعنی «توبه» کنید. (تحریم‌ها را لغو کنید)

شنبه گذشته (۲۳ شهریور) انصارالله یمن با چندین پهپاد به تأسیسات نفتی بقیق و میدان نفتی خریص حمله کردند. تولید بیش از نیمی از نفت خام عربستان متوقف شد و فیمت نفت تا ۱۰ درصد افزایش یافت. حوثی‌های یمن مسئولیت این حمله پهپادی را پذیرفته‌اند و اعلام کرده‌اند که در آینده حملات بیشتری در عمق خاک عربستان انجام می‌دهند. تأسیسات نفتی بقیق ۸۰۰ کیلومتر از مرز عربستان با یمن فاصله دارد.

بیشتر بخوانید:

خامنه‌ای برای مذاکره شرط گذاشت: بازگشت آمریکا به برجام

Share