Share

بیش از دو هزار  نفر در داخل و خارج از ایران دادخواستی را که برای «دادخواهی درباره مرگ سحر خدایاری و حق ورود زنان به ورزشگاه» تهیه شده بود، امضا کردند.

سحر خدایاری، معروف به «دختر آبی»

سحر خدایاری، معروف به «دختر آبی»، زن جوانی که به دلیل تلاش برای ورود به ورزشگاه و تماشای مسابقه تیم مورد علاقه‌اش بازداشت شده بود، در جریان پیگیری پرونده‌اش، در اعتراض خودسوزی کرد و چند روز پس از آن درگذشت.

امضا کنندگان این بیانیه تاکید کرده‌اند که سحر خدایاری تنها «یکی از میلیون‌ها زن ایرانی است که پس از انقلاب اسلامی در ایران، حق ورود به ورزشگاه‌ها را ندارند و مرگ او نشانه‌ای است از فشارهای سنگینی که زنان ایرانی بر اثر تبعیض‌های جنسیتی تحمل می‌کنند.»

این دادخواست تاکید می‌کند که حق ورود به ورزشگاه‌ها، یک حق انسانی و در راستای دموکراتیک‌ کردن عرصه ورزش برای همه آحاد جامعه است و نقض آن هیچ توجیه حقوقی و قانونی‌ای ندارد.

امضا کنندگان همچنین از تمام ورزشکاران حرفه‌ای، قهرمانان، فدراسیون‌های ورزشی، داوران، مربیان ایرانی و تمام شخصیت‌های فرهنگی، هنری و فعالان مدنی خواسته‌اند به تمام شکل‌های مدنی و با روش‌های مختلف به شرایطی که موجب مرگ این زن هوادار فوتبال و محرومیت زنان ایرانی از حق ورود به ورزشگاه‌ها شده، اعتراض کنند.

این دادخواست همچنین از عموم مردم درخواست کرده که از شبکه‌های اجتماعی برای بیان اعتراض خود استفاده کنیم. از رئیسان فدراسیون‌های داخلی و جهانی بخواهیم تا تلاش کنند درهای ورزشگاه‌ها به روی زنان باز شوند.

منصوره شجاعی، آسیه امینی، آزاده دواچی، نسیم صحرا، پروانه حسینی، فاطمه مسجدی، کاوه کرمانشاهی، ساقی لقایی، شهاب شیخی، مرمرمشفقی، پروین شهبازی، خدیجه مقدم و نعیمه دوستدار از میان فعالان زنان از امضاکنندگان این نامه دادخواهی هستند.

مجتبی میرتهماسب، فاطمه اختصاری، سیدمهدی موسوی، پرتو نوری اعلا، مهرداد قاسمفر، امید شمس، مصطفی عزیزی و فرشته مولوی از میان هنرمندان و نویسندگان، و حسن نایب هاشم، عبدی کلانتری، محمدرضا نیکفر، رضا خندان، پرستو فاطمی، مهرداد درویش پور و سیمین روزگرد از میان فعالان مدنی و سیاسی و نازلی کاموری، پیام یونسی پور، آیدا قجر، اردوان روزبه، علی کلایی، نسیم روشنایی، علی فتوتی، جواد متولی، مریم دهکردی، معین خزائلی و…. از میان روزنامه‌نگاران از امضاکنندگان این نامه هستند.

برای دیدن متن کامل این بیانیه و اسامی همه امضاکنندگان می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

دادخواهی درباره مرگ سحر خدایاری و حق ورود زنان به ورزشگاه

Share