Share

ابتدا خامنه‌ای و سپس روحانی با به کارگیری تعبیر «توبه» از دولت آمریکا خواسته بودند به برجام بازگردد. پاسخ ترامپ در توییتر کوتاه و صریح بود: رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که تحریم‌های بیشتری علیه ایران در راه است. همزمان دولت روحانی به دلیل تعلل آمریکا در صدور ویزا در حال بررسی لغو سفر روحانی به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل است.

دونالد ترامپ بامداد سه‌شنبه ۲۶ شهریور/۱۷ سپتامبر بعد از دیدار و گفت‌وگو با سلمان بن حمد بن عیسی آل خلیفه، ولیعهد بحرین (عکس: آرشیو)

دونالد ترامپ، رئیس جمهوی آمریکا با انتشار پیامی در توییتر اعلام کرد به وزیر خزانه‌داری این کشور دستور داده است تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال کند. ترامپ نوشت:

«همین الان به وزیر خزانه‌داری دستور افزایش محسوس تحریم‌ها علیه کشور ایران را دادم.»

روز گذشته خامنه‌ای در یک چرخش نامحسوس با تأکید بر برجام گفته بود:

« چنانچه آمریکا حرف خود را پس گرفت و توبه کرد و به معاهده هسته‌ای که آن را نقض کرده است، بازگشت، آن‌وقت در جمع کشورهای عضو معاهده که شرکت و با ایران صحبت می‌کنند، آمریکا هم می‌تواند شرکت کند، اما در غیر این‌صورت هیچ مذاکره‌ای در هیچ سطحی بین مسئولان جمهوری اسلامی و آمریکایی‌ها اتفاق نخواهد افتاد نه در نیویورک و نه غیر آن.»

حسن روحانی نیز در سخنانی که صبح چهارشنبه در جلسه هیأت دولت ایراد کرد از آمریکا خواست «توبه» کند و با لغو تحریم‌ها علیه ایران به برجام بازگردد.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران با اتکا به سخنان روز گذشته خامنه‌ای از دولت آمریکا خواست با لغو تحریم‌ها در چارچوب برجام به میز مذاکره برگردد:

«اگر ایالات متحده آمریکا می‌خواهد در میز مذاکره جایگاهی داشته باشد باید به تعهدات خودش برگردد و نشان بدهد کشوری قابل اعتماد است و اگر نتوان اعتماد هم به وی نکرد بتوان با این کشور توافق کرد.»

 همزمان خبرگزاری ایرنا و صدا و سیمای جمهوری اسلامی گزارش دادند که تاکنون آمریکا ویزایی برای اعضای هیأت همراه روحانی به نیویورک صادر نکرده است. قاعدتاً می‌بایست ویزای اعضای هیأت ایرانی تا چهارشنبه صادر می‌شد. به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی این احتمال وجود دارد که سفر روحانی به نیویورک لغو شود. ایرنا نوشته است که حتی اگر تا فردا هم آمریکا ویزای روحانی و هیأت همراه او را صادر کند، در عمل امکان سفر وجود ندارد.

مجمع عمومی سازمان ملل روز گذشته، سه‌شنبه ۲۶ شهریور/ ۱۷ سپتامبر آغاز شد. هفته آینده ۲ مهر/ ۲۴ سپتامبر سخنرانی رهبران و رئیسان دولت‌ها در اجلاس سالیانه مجمع آغاز می‌شود. بنابر برنامه‌ای که از پیش تعیین شده، سخنرانی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه دوم مهر برگزار خواهد شد و حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی نیز قرار بود یک روز بعد، سوم مهر، در مجمع سخنرانی کند.

بیشتر بخوانید:

روحانی: مذاکره با فشار حداکثری میسر نیست

 

 

 

Share