Share

سخنگوی وزارت دفاع عربستان سعودی در یک نشست خبری با نمایش لاشه‌های باقی مانده از اشیایی که ظاهراً جنگ‌افزار هستند ادعا کرد که ایران در حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی دست داشته است. بنا به گفته ترکی المالکی ۱۸ پهپاد به تأسیسات نفتی «بقیق» حمله کرده‌اند و چهار موشک به «خریص» اصابت کرده و سه موشک هم به هدف نرسیده‌اند.

چهارشنبه ۲۷ شهریور: نشست خبری ترکی المالکی، سخنگوی وزارت دفاع عربستان

شنبه گذشته (۲۳ شهریور) انصارالله یمن با چندین پهپاد به تأسیسات نفتی بقیق و میدان نفتی خریص حمله کردند. تولید بیش از نیمی از نفت خام عربستان متوقف شد. حوثی‌های یمن مسئولیت این حمله پهپادی را پذیرفته‌اند و اعلام کرده‌اند که در آینده حملات بیشتری در عمق خاک عربستان انجام می‌دهند. تأسیسات نفتی بقیق ۸۰۰ کیلومتر از مرز عربستان با یمن فاصله دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ترکی المالکی، سخنگوی وزارت دفاع عربستان سعودی چهارشنبه ۲۷ شهریور در یک نشست خبری ادعا کرد که حمله به تأسیسات نفتی عربستان از شمال خلیج فارس و با  موشک‌های‌ نقطه‌زن کروز «یا علی» و چندین فروند پهپاد سپاه پاسداران و با استفاده از سیستم موقعیت‌یاب «جی پی اس» انجام شده است.

 المالکی در این نشست خبری گفت از تاریخی که روی بدنه موشک‌ها و سایر تسلیحات به گرفته شده در این حمله حک شده، مشخص است که این تسلیحات به تازگی ساخته شده‌اند. بر اساس ادعای سخنگوی وزارت دفاع عربستان، در حمله به تأسیسات نفتی این کشور در مجموع ۲۵ موشک و پهپاد بکار رفته است که ۱۸ پهپاد به تأسیسات نفتی «بقیق» حمله کرده‌اند و هفت موشک نیز شلیک شده که از این میان چهار موشک به «خریص» اصابت کرده و باقی به هدف نرسیده است.

روز گذشته المالکی گفته بود وزارت دفاع عربستان مکان دقیق شلیک موشک‌ها را اعلام می‌کند. در نشست خبری چهارشنبه اما سخنگوی وزارت دفاع عربستان اعلام مکان دقیق شلیک موشک‌ها را به اینده موکول کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا چند ساعت قبل از نشست خبری سخنگوی وزارت دفاع عربستان اعلام کرد که دستور داده تحریم‌های بیشتری علیه ایران برقرار شود. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل با انتشار پیامی در توییتر همزمان با نشست خبری المالکی از اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران استقبال کرد.

بیشتر بخوانید:

ترامپ: دستور افزایش تحریم‌ها علیه ایران را دادم

Share