Share

سخنگوی نیروهای نظامی انصارالله یمن به امارات هشدار داد که قدرت حوثی‌ها را جدی بگیرند چون توان نظامی آن را دارند که دبی و ابوظبی را هدف حملات خود قرار دهند. او خسارات واردشده به تأسیسات نفتی سعودی را «خیلی بیشتر» از آن چیزی دانست که آمریکا و عربستان سعودی اعلام کرده‌اند.

یحیی سریع، سخنگوی نیروهای نظامی انصارالله یمن (حوثی‌ها)

یحیی سریع، سخنگوی نیروهای نظامی انصارالله یمن (حوثی‌ها)

پس از گذشت پنج روز از حمله انصارالله یمن (شیعیان حوثی) به تأسیسات نفتی عربستان سعودی، یحیی سریع، سخنگوی نیروهای نظامی انصارالله چهارشنبه ۲۷ شهریور / ۱۸ سپتامبر در یک نشست خبری در صنعا امارات متحده عربی را هم تهدید کرد و خطاب به این کشور گفت: «تنها یک عملیات ما می‌تواند هزینه سنگینی برای شما داشته باشد و از آن به شدت پشیمان خواهید شد. (…) برای نخستین بار اعلام می‌کنیم، برای حمله به امارات به‌ویژه به دبی و ابوظبی، ده‌ها هدف در اختیار داریم. اکنون باید بیش از هر زمان دیگری، هشدارهای ما را جدی بگیرید.»

امارات متحده عربی و عربستان سعودی دو نیروی اصلی ائتلاف عربی هستند که در یمن با حوثی‌های مورد حمایت ایران می‌جنگند. آن‌ها از دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن حمایت می‌کنند.

یحیی سریع خطاب به ائتلاف عربی افزود: «از تجاوزات و محاصره خود علیه یمن دست بردارید‌ تا در امان بمانید.»

سخنگوی نیروهای نظامی انصارالله در نشست خود با اشاره به حمله به تأسیسات عربستان سعودی توان نظامی حوثی‌ها را بالا توصیف کرد و گفت «ما امروز می‌توانیم پهپاد داشته باشیم و پهپاد بسازیم» و «در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توانیم پهپاد بسازیم و تولید کنیم».

به‌گفته او پهپادهای جدید حوثی‌ها قادر به حمل چهار راکت مجهز به کلاهک انفجاری هستند و استفاده از «نسل سوم» پهپادها نیز آغاز شده است.

شنبه گذشته، ۲۳ شهریور، انصارالله یمن با چندین پهپاد به تأسیسات نفتی بقیق و میدان نفتی خریص حمله کردند. با این حمله تولید بیش از نیمی از نفت خام عربستان سعودی متوقف شد. حوثی‌های یمن مسئولیت این حمله پهپادی را پذیرفتند و اعلام کردند که در آینده حملات بیشتری در عمق خاک سعودی انجام می‌دهند. کارشناسان نظامی آمریکا اما می‌گویند این حمله از جنوب ایران انجام شده است.

ترکی المالکی، سخنگوی وزارت دفاع عربستان سعودی نیز روز چهارشنبه در یک نشست خبری با نمایش لاشه‌های باقی مانده از اشیایی که ظاهراً جنگ‌افزار هستند ادعا کرد که ایران در حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی دست داشته است. به‌گفته او ۱۸ پهپاد به تأسیسات نفتی بقیق حمله کرده‌اند و چهار موشک به خریص اصابت کرده و سه موشک هم به هدف نرسیده‌اند.

یحیی سریع خسارت‌‌های وارد شده به آرامکو را «بسیار بیشتر» از آن چیزی دانست که مقام‌های سعودی و آمریکا عنوان کرده‌اند. او همچنین تصاویری که آمریکا در این رابطه منتشر کرده است را «جعلی» خواند.

در حالی‌که عربستان سعودی امروز به‌شکل رسمی از دست داشتن ایران در حمله به تأسیسات نفتی خود خبر داد، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز عصر چهارشنبه دستور تحریم‌های بیشتر علیه ایران را صادر کرد. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل از اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران استقبال کرد.

بیشتر بخوانید:

عربستان سعودی ایران را به حمله به تأسیسات آرامکو متهم کرد

Share