Share

چین در ماه ژوئن ۲۰۱۲ واردات نفت خود از ایران را ۱۷ درصد افزایش داد.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، بر اساس اعلام اداره کل گمرک چین، این کشور در ماه ژوئن (خرداد – تیر ۱۳۹۱) حدود ۲.۶ میلیون تن نفت از ایران وارد کرده است.

چین در این مدت روزانه ۶۳۵ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده است. پکن پیشتر روزانه ۵۵۷ هزار بشکه نفت از ایران خریداری می‌کرد.

چین خرید نفت از ایران را "کاملاً موجه و قانونی" نامیده است. چین از جمله کشورهایی است که از تحریم‌های اقتصادی در رابطه با خرید نفت از ایران معاف شده است.

این سومین ماه پیاپی است که پکن خرید نفت از ایران را افزایش داده است

بر پایه قوانین آمریکا هر کشوری که از ایران نفت خریداری کند، با تحریم‌هایی از سوی این کشور مجازات خواهد شد. چین و سنگاپور از این مجازت‌ها معاف شده‌اند.

آمریکا همچنین کشورهای عضو اتحادیه اروپا، ژاپن، هندوستان، مالزی، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، سریلانکا، ترکیه و تایوان را از تحریم‌های اقتصادی معاف کرده ‌است.

این سومین ماه پیاپی است که پکن خرید نفت از ایران را افزایش داده است.

وزیران امور خارجه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا ژانویه سال جاری میلادی در نشست خود در بروکسل در واکنش به برنامه اتمی ایران تصمیم گرفتند واردات نفت از ایران به کشورهای اروپایی را تحریم کنند. این تصمیم از یکشنبه ۱۱ تیر سال جاری خورشیدی عملی شد.

اتحادیه اروپا همچنین گفته است در صورتی که ایران در برنامه اتمی‌اش تجدنظر نکند، فشارها و تحریم‌ها را افزایش خواهد داد.

این فشارها و تحریم‌ها به دنبال شکست مذاکرات دیپلماتیک برقرار شده است.

کشورهای غربی می‌گویند نگران ماهیت برنامه اتمی ایران هستند اما تهران می‌گوید در برنامه اتمی اهداف صلح‌آمیز را دنبال می‌کند.

تهران می‌گوید این تحریم‌ها "اهداف سیاسی" را دنبال می‌کند. روسیه نیز که از هم‌پیمانان تهران است، هدف تحریم‌های غرب علیه ایران را "ایجاد نارضایتی عمومی در ایران و سرنوگونی حکومت این کشور" می‌داند.

ایران و قدرت‌های جهانی تاکنون درباره مناقشه اتمی تهران چند دور با یکدیگر گفت‌وگو و مذاکره کرده‌اند.

 

Share