Share

بر پایه نتایج سرشماری سال ۱۳۹۰ در ایران شمار خانواده‌های تک‌نفره در این کشور افزایش یافته است.

به گزارش منابع خبری ایران، عادل آذر، رئیس مرکز آمار ایران روز سه‌شنبه سوم مرداد ۱۳۹۱ گفت شمار خانواده‌های تک‌نفره ایرانی در سال گذشته خورشیدی ۷.۱ درصد نسبت به سال ۱۳۸۵ افزایش یافته است.

رئیس مرکز آمار ایران همچنین شامگاه سه‌شنبه به تلویزیون دولتی ایران گفت بر اساس نتایج سرشماری سال ۱۳۹۰ رشد جمعیت در این کشور کاهش یافته است.

به گفته وی "رقم چهار فرزند در سال ۸۵ به سه‌ونیم در سال ۹۰ رسیده، یعنی هر خانوار به جای دو بچه، حاضرند یک‌ونیم فرزند داشته باشند که نشان دهنده رشد کاهنده و کوچک شدن خانواده‌هاست."

وی افزود: "پیش‌بینی جمعیت‌شناسان این است که ما تا سه دهه دیگر وارد پیرسالی می‌شویم."

عادل آذر همچنین گفت پنج میلیون نفر از سال ۱۳۸۵ تاکنون به جمعیت ایران افزوده شده است.
جمعیت ایران در حال حاضر از ۷۵ میلیون نفر فراتر رفته است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران روز گذشته در سخنان خود سیاست کنترل جمعیت را مورد انتقاد قرار داد

به گفته رئیس مرکز آمار ایران ۵۰.۴ درصد جمعیت ایران را مردان و ۴۹.۶ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.
تهران با بیش از ۱۲ میلیون نفر جمعیت و ایلام با ۵۵۷ هزار نفر به ترتیب بیشترین و کمترین جمعیت را در بین استان‌های ایران دارا هستند.

جمهوری اسلامی ایران برنامه تنظیم خانواده را به منظور کاهش آهنگ رشد جمعیت از سال ۱۳۶۸ آغاز کرده‌ است.

با اجرای این برنامه در دهه ۷۰، نرخ رشد جمعیت ایران از ۳.۲ درصد در سال ۱۳۶۰ به ۱.۲ درصد در سال ۱۳۷۹ کاهش یافت و میزان باروری کلی کشور نیز از شش فرزند به ازای هر زن در سن باروری در سال ۱۳۵۳ به دو فرزند در سال ۱۳۷۹ تغییر کرد.

نخستین بار سیاست کنترل جمعیت از سال‌های ۱۳۲۵ خورشیدی به‌دنبال بهبود شاخص‌های بهداشتی و توسعه و با افزایش روز افزون نرخ جممعیت در ایران مورد توجه قرار گرفت اما آن‌چنان که باید پیش نرفت.

سیاست کنترل جمعیت با روی کار آمدن دولت محمد خاتمی با قدرت بیشتری پیگیری شد اما با آغاز کار دولت محمود احمدی‌نژاد سیاست‌های گذشته کنار گذاشته شد.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران جلوگیری از رشد جمعیت را "اشتباه بزرگ" می‌داند و می‌گوید "این موضوع دستور غرب است."

به گفته وی "این حرف که دو بچه کافی است، یعنی اینکه ۴۰ سال دیگر نامی از ملت ایران وجود ندارد."

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز روز گذشته در سخنان خود سیاست کنترل جمعیت را مورد انتقاد قرار داد و گفت: "در اوائل دهه هفتاد اجرای این سیاست بنابر مصالحی، صحیح بود اما ادامه آن در سال‌های بعد خطا بود."

وی افزود: "مسئولان باید با جدیت در سیاست کنترل جمعیت تجدید نظر کنند و صاحبان رسانه و تریبون از جمله روحانیون در جهت فرهنگ‌سازی این موضوع اقدام کنند."
 

Share