Share

محمدجواد ظریف در گفت‌وگو با شبکه المیادین، درباره تحریم‌های آمریکا علیه بانک مرکزی ایران گفت دولت آمریکا به تحریم ایران عادت کرده است، زیرا این دولت زمانی که چیزی برای تحریم پیدا نکند، همان مؤسسه‌ای را که قبلاً تحریم کرده بود، با نام جدیدی تحریم می‌کند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران

دونالد ترامپ روز جمعه ۲۰ سپتامبر/ ۲۹ شهریور اعلام کرد آمریکا در پاسخ به حملات آخر هفته گذشته به تأسیسات مهم نفتی عربستان سعودی بانک مرکزی ایران را تحریم می‌کند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا هم گفت افزون بر بانک مرکزی ایران، صندوق توسعه ملی و شرکت «اعتماد تجارت پارس» نیز تحریم شده‌اند.

به گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا، بانک مرکزی ایران میلیاردها دلار به سپاه پاسداران، سپاه قدس و «نماینده تروریستی آن»، حزب‌الله لبنان پرداخته است. همچنین صندوق توسعه ملی ایران، منبع اصلی ارز و بودجه خارجی برای سپاه قدس، وزارت دفاع ایران و تدارکات نیروهای مسلح جمهوری اسلامی بوده است.

وزارت خزانه داری آمریکا در مورد شرکت «اعتماد تجارت پارس» نیز گفت که از این شرکتِ مستقر در ایران «برای پنهان کردن نقل و انتقالات مالی در خریدهای نظامی نیروهای مسلح از جمله با وجوه صندوق توسعه ملی استفاده کرده‌اند.»

وزیر خارجه ایران اما خطاب به امارات متحده عربی که اخیراً به ائتلاف آمریکا در خلیج‌فارس پیوسته‌، گفت:

«حمایت‌های خارجی بی‌فایده است و هیچ چیزی بهتر از تفاهم همسایگان نیست.»

ظریف همچنین در توییتر خود با رد اتهامات آمریکا و مقامات سعودی مبنی بر دخالت ایران در حملات اخیر به تأسیسات نفتی آرامکوی عربستان، نوشت:

«سعودی‌ها خودشان هم اتهامات علیه ایران را باور ندارند. با توجه به اینکه رژیم سعودی، ایران را بابت حمله به تأسیسات نفتی خودش مقصر می‌داند – که اتهامی بی‌اساس است – جالب است که آنها امروز با نقض آتش‌بس مورد حمایت سازمان ملل، برای تلافی به «حدیده» یمن حمله کردند. واضح است که حتی خود سعودی‌ها هم دروغ دخالت ایران را باور ندارند.»

ظریف در نیویورک همچنین خبر از نشست وزیران خارجه بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه با ایران موسوم به ۴+۱ در روز چهارشنبه آینده داد.

او شرط حضور آمریکا در این نشست را «پایان دادن به جنگ اقتصادی علیه ایران» خواند و گفت:

«آمریکایی‌ها نمی‌توانند همزمان تروریسم اقتصادی یا به قول دونالد ترامپ جنگ اقتصادی علیه ایران را ادامه بدهند و فشار حداکثری را دنبال کنند و در عین حال بخواهند پشت میز مذاکره قرار بگیرند.»


  • در همین زمینه

آمریکا بانک مرکزی ایران را تحریم کرد، این بار شدیدتر

Share