Share

شب گذشته بر اثر انفجار یک بمب در مینی‌بوسی مملو از مسافر بیرون از شهر زیارتی کربلا، ۱۲ نفر کشته و پنج تن دیگر زخمی شدند. این شدیدترین حمله علیه غیرنظامیان از زمان شکست داعش بوده است.

تصویر هوایی حرم‌های ابوالفضل العباس، و حسین بن علی در کربلا

به گزارش «اسوشیتدپرس»، حمله‌ای که شامگاه جمعه ۲۰ سپتامبر/ ۲۹ شهریور رخ داد، بزرگ‌ترین حمله علیه غیرنظامیان از زمان شکست گروه دولت اسلامی (موسوم به داعش) در سال ۲۰۱۷ بوده است. هسته‌های مخفی داعش هنوز حملاتی پراکنده در سراسر عراق انجام می‌دهند.

انفجار بمب در اتوبوس همزمان با عبور آن از ایست بازرسی ارتش رخ داد. محل انفجار در ۱۰ کیلومتری جنوب کربلا و در مسیر شهر الحله گزارش شده است. یک مقام عراقی به اسوشیتدپرس گفته است پیش از انفجار یکی از مسافران از مینی‌بوس خارج شده و کیف حامل مواد منفجره را زیر یکی از صندلی‌ها جا گذاشته است. سپس در حالی که اتوبوس در ایست بازرسی بوده، بمب از راه دور منفجر شده است.

هیچ گروهی بلافاصله مسئولیت این حمله را نپذیرفته است. حمله اخیر در ایام بین مراسم عاشورا و اربعین رخ می‌دهد؛ ایامی که برای شیعیان مقدس به شمار می‌روند و تعداد زیادی از زائران شامل شیعیان عراق و کشورهای اطراف از جمله ایران، برای شرکت در مراسم عاشورا و همچنین اربعین به کربلا سفر می‌کنند.

۱۰ روز پیش، در روز عاشورا، بر اثر فشار و ازدحام جمعیت زائران در کربلا ۳۱ نفر کشته و ۱۰۰ نفر مجروح شدند. این اتفاق مرگ‌بارترین حادثه تاریخ معاصر مراسم عاشورا محسوب می‌شود.

گفته شده ازدحام جمعیت به دلیل بر هم خوردن تعادل یکی از زائران در میانه صدها هزار زائری رخ داده که در حال اجرای مراسم عاشورا بودند.

بر اساس گزارش‌ها این حادثه در محل سرداب این حرم رخ داد و در جریان آن تعدادی از زائران زیر دست و پا ماندند.

امسال هم تعداد زیادی از ایرانی‌ها برای شرکت در مراسم اربعین به عراق سفر می‌کنند. دولت عراق ویزا را برای زائران ایرانی حذف کرده است و از این رو پیش‌بینی می‌شود سه میلیون ایرانی در این مراسم شرکت کنند.


در همین زمینه:

Share