Share

شماری از رسانه‌های آمریکایی به نقل از یک منبع مطلع خبر دادند دونالد ترامپ اواسط تابستان امسال در یک تماس تلفنی با رئیس‌جمهوری اوکراین او را تحت فشار گذاشته تا فعالیت‌های پسر جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها برای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را تحت نظر و پیگرد قرار دهد.

دونالد ترامپ بامداد سه‌شنبه ۲۶ شهریور/۱۷ سپتامبر بعد از دیدار و گفت‌وگو با سلمان بن حمد بن عیسی آل خلیفه، ولیعهد بحرین

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا/ عکس از آرشیو

به گزارش شبکه خبری «سی‌ان‌ان»، تماس تلفنی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا با ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در تاریخ ۲۵ ژوئیه (حدود دو ماه پیش) و یک روز پس از شهادت بازپرس ویژه، رابرت مولر در برابر کنگره درباره مداخله روسیه در انتخابات آمریکا، صورت گرفته است.

این تماس تلفنی جزء موارد شکایت یک افشاگر علیه ترامپ است. رسانه‌های آمریکایی پیشتر به نقل از منابع مطلع خبر داده بودند که این افشاگر از مراوده پنهانی ترامپ با یک رهبر خارجی پرده برداشته است.

هنوز موارد شکایت افشاگر و هویت او علنی نشده و برخی جزییات تنها بر اساس افشاگری برخی منابع مطلع از این پرونده به دست رسانه‌ها رسیده است.

با توجه به شواهد به دست آمده و گفته افراد مطلع، رسانه‌های آمریکایی می‌گویند ترامپ از یک بسته کمکی به دولت اوکراین به عنوان یک اهرم فشار برای پیگرد فعالیت‌های اقتصادی هانتر بایدن، پسر جو بایدن در اوکراین استفاده کرده است.

وال‌استریت ژورنال اولین رسانه‌ای بود که از فشار ترامپ بر زلنسکی برای تحقیق قضایی درباره فعالیت‌های هانتر بایدن پرده برداشت. به گفته یک فرد مطلع، ترامپ از زلنسکی خواسته که در رابطه با پرونده بایدن با رودی جولیانی، وکیل رئیس‌جمهوری آمریکا همکاری کند.

دولت اوکراین گفته است تماس ترامپ به منظور حصول اطمینان درباره بازرسی کامل موارد فساد در این کشور رخ داده است؛ مواردی که مراوده بین اکراین و ایالات متحده را دچار تنش کرده است.

بایدن به شدت این اقدامات رئیس‌جمهوری را محکوم کرده و خواستار انتشار عمومی متن تماس تلفنی و علنی شدن محتوای شکایت افشاگرانه علیه رئیس‌جمهوری شده است.

دموکرات‌ها نیز این حرکت رئیس‌جمهوری را نشانه استفاده بی‌محابای او از کمک کشورهای خارجی برای پیروزی در رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ دانسته‌اند.

ترامپ اتهام‌های افشاگر را از موضع ضعف دانست و گفت که گفت‌وگوی او با رهبران خارجی امری عادی است. با این حال رئیس‌جمهوری آمریکا انکار هم نکرد که با زلنسکی درباره بایدن صحبت کرده است.

اتهامات ترامپ و اطرافیانش علیه هانتر بایدن متوجه فعالیت‌های او در صنعت گاز اوکراین است.


در همین زمینه:

بازرس مولر: قانون اساسی اجازه طرح دادخواست علیه رئیس جمهوری را نمی‌دهد

Share