Share

تلویزیون دولتی سوریه از قول مقامات این کشور خبر داد که نیروهای دولتی یک پهپاد حامل بمب‌های خوشه‌ای را در نزدیکی مرز سوریه و بلندی‌های اشغالی جولان متوقف و زمین‌گیر کرده‌اند. تصاویری از این پهپاد نیز منتشر شده است.

یکی از تصاویری که سوریه از پهپاد متوقف شده منتشر کرده است/ عکس از سانا، آژانس خبری دولت سوریه

آژانس خبری «سانا» وابسته به دولت سوریه شنبه ۲۱ سپتامبر/ ۳۰ شهریور خبر توقف یک پهپاد در نزدیکی مرز جولان را اعلام و چندین عکس از آن را منتشر کرد، اما جزییات بیشتری درباره این پهپاد ارائه نداد.

اسرائیل به طور مرتب حملات هوایی و موشکی در سوریه انجام می‌دهد اما به ندرت این حملات را تایید می‌کند. تلاویو ادعا کرده است که در اغلب موارد پایگاه‌های نیروهای ایرانی و مواضع گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان در سوریه را هدف قرار می‌دهد.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا هم اعلام کرد که معلوم نیست آیا ارتش سوریه پهپاد را متوقف کرده‌اند یا حزب‌الله لبنان توانسته کنترل آن را به دست بگیرد. اما سنا اعلام کرد که نیروهای هوایی ارتش این کشور موفق به تصرف و خنثی‌سازی پهپاد شده‌اند.

به گزارش رسانه دولتی سوریه، سامانه دفاع موشکی این کشور پهپاد را در نزدیکی کوه حرمون (جبل‌الشیخ) در مجاورت بلندی‌های جولان شناسایی کرده است.

بر اساس این گزارش پهپاد مذکور پس از عبور از مرز و در نزدیکی روستای عرنه در جنوب غربی دمشق متوقف شده است.

این گزارش از یک منبع مطلع ارتش سوریه نقل کرده است که این پهپاد حامل بمب‌های خوشه‌ای بوده است و مقادیری مواد منفجره نیز برای تخریب پهپاد در صورت تصرف آن به دست دشمن، حمل می‌کرده است.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت کنترل و هدایت این پهپاد را نپذیرفته است.

خبر توقف این پهپاد دو روز بعد از آن اعلام می‌شود که یک پهپاد دیگر در عقربا در حومه دمشق منهدم شد. حملات هوایی اسرائیل ماه گذشته در این منطقه به کشته شدن دو نیروی حزب‌الله منجر شده بود.

در گزارشی دیگر که سانا روز شنبه منتشر کرده، گفته شده که نیروهای دولتی مقادیری اسلحه، مهمات، غذا و وسیله نقلیه ساخت اسرائیل را در روستایی در جنوب قنیطره پیدا کرده‌اند.

رسانه دولتی سوریه تصاویری از مهمات، مجلات و غذاهایی با نوشته عبری منتشر کرده است.

در لبنان، کشور همسایه سوریه، تحقیقات دولت روز پنج‌شنبه به این نتیجه رسید که دو پهپاد اسرائیلی در جریان یک ماموریت برای حمله در پایتخت این کشور دچار سانحه شدند. یکی از این پهپادها حامل ۴,۵ کیلوگرم مواد منفجره بود.


در همین زمینه:

نتانیاهو حمله اسرائیل به خاک سوریه را تلویحاً تأیید کرد

Share