Share

رئیس جمهوری اسرائیل از تشکیل ائتلاف بزرگ میان دو حزب لیکود (بنیامین نتانیاهو) و «آبی و سفید» (بنی گانتس) به‌منظور ایجاد یک دولت پایدار پشتیبانی کرد. این در حالی است که لیست مشترک اعراب کنست، نیروی سوم برآمده از انتخابات، گفته که از نخست‌وزیری گانتس حمایت می‌کند.

روون ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل

روون ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل

روون ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل پس از دیدار عصر روز یکشنبه ۳۱ شهریور / ۲۲ سپتامبر با بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب لیکود و بنی گانتس، رهبر حزب آبی و سفید، اعلام کرد که از ائتلاف بزرگ میان این دو حزب پیروز در انتخابات پارلمانی حمایت می‌کند.

ریولین گفت او قانع شده است که لیکود و حزب آبی و سفید باید یک کابینه ائتلافی پایدار تشکیل دهند.

نتایج تقریباً نهایی انتخابات پارلمانیِ روز سه‌شنبه ۲۶ شهریور / ۱۷ سپتامبرِ اسرائیل نشان داد بنی گانتس، رهبر حزب «آبی و سفید» ۳۳ کرسی از ۱۲۰ کرسی کنست (مجلس) را از آن خود کرده است و حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو با تصاحب ۳۱ کرسی در جایگاه دوم ایستاده است. رقابت نزدیک دو حزب بزرگ اسرائیل به تمدید بحران سیاسی این کشور منجر شده است. در وضعیت کنونی هیچ یک از این احزاب، حتی در صورت جلب حمایت احزاب کوچکتر و متحدانشان قادر نخواهند بود اکثریت کنست (پارلمان) را به‌دست بیاورند و دولت اکثریت تشکیل دهند.

پس از انتخابات گفت‌وگوهایی برای همکاری احتمالی دو حزب پیروز در دولت آینده صورت گرفت.

رئیس جمهوری اسرائیل می‌گوید کسی خواهان برگزاری یک انتخابات دیگر نیست. پیش از انتخابات روز سه‌شنبه گذشته یک انتخابات دیگر در ماه آوریل برگزار شد اما نتانیاهو، پیروز آن انتخابات نتوانست دولتی تشکیل دهد در نتیجه انتخابات پارلمانی تجدید شد.

روون ریولین در دولت اسرائیل نقشی تشریفاتی را بازی می‌کند اما مسئول انتخاب گزینه‌ای‌ است که به اعتقاد او بهترین بخت را برای تشکیل دولت دارد. رئیس جمهوری باید تا ۲ اکتبر یکی از کاندیداها را انتخاب کند و نخست وزیر تا ۶ هفته فرصت خواهد داشت که تشکیل کابینه دهد. اگر او موفق نشود، رئیس جمهوری می‌تواند کاندیدای دیگر را موظف به تشکیل کابینه کند اما این روند می‌تواند معلق شده و انتخابات تازه‌ای برگزار شود.

یکی از اختلافات اصلی کنونی این است که چه کسی باید به‌عنوان رئیس دولت، ائتلاف بزرگ را رهبری کند. حزب آبی و سفید همواره علیه نتانیاهو که پس از چندین دوره مسئولیت با چهار اتهام فساد مالی روبه‌روست، موضع گرفته است.

در همین حال، لیست عربی مشترک که در انتخابات پارلمانی اسرائیل ۱۳ کرسی به‌دست آورد و قدرت سوم کشور شد به رئیس جمهوری اسرائیل اعلام کرد که از قدرت خود برای حمایت از نخست‌وزیری بنی گانتس استفاده خواهد کرد.

این نخستین بار از دهه ۱۹۹۰ تاکنون است که احزاب عربی از یکی از گزینه‌های نخست‌وزیری پشتیبانی می‌کنند. از دهه ۱۹۹۰ تاکنون این اولین بار است که احزاب عربی از یکی از گزینه‌های نخست‌وزیری حمایت می‌کنند.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع پیشین و رهبر حزب ملی‌گرای افراطی «اسرائیل خانه ما» هنوز پیشنهادی مطرح نکرده است.

حزب «اسرائیل خانه ما» در انتخابات توانست هشت کرسی به‌دست آورد و پس از حزب سیاسی مذهبی «شاس» که ۹ کرسی کسب کرد در رتبه پنجم قرار گرفت.

بیشتر بخوانید:

اسرائیل: تقلای نتانیاهو برای بقای سیاسی

Share