Share

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه را رسماً اعلام کرد. بر این اساس، در کمیته قانون اساسی سوریه، نمایندگانی از اپوزیسیون و از حکومت بشار اسد حضور دارند. هفته گذشته آنتونیو گوترش اعلام کرده بود که طرفین بر سر ترکیب کمیته قانون اساسی سوریه به توافق رسیده‌اند.

آنتونیو گوترش

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل شامگاه گذشته، در آستانه برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل گفت:

«خرسندم موافقت جمهوری عربی سوریه و کمیسیون مذاکرات را با تشکیل یک کمیته که از مشروعیت کافی برخوردار و ترکیب آن نیز عادلانه است به اطلاع همگان برسانم. سازمان ملل متحد از این کمیته حمایت می‌کند.»

آنتونیو گوترش در ادامه این سخنان خاطرنشان کرد که تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه به عنوان یک نقطه عطف در جنگ داخلی این کشور به شمار می‌آید.

سرانجام بعد از ماه‌ها کشمکش، هفته گذشته فهرست اعضای کمیته قانون اساسی سوریه نهایی شد و در اختیار رئیسان جمهوری ترکیه، ایران و سوریه در اجلاس آنکارا قرار گرفت. مهم‌ترین دستاورد این اجلاس موافقت با این فهرست بود که زمینه‌‌ساز تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه است. رئیسان جمهوری ترکیه، ایران و سوریه در بیانیه پایانی اجلاس سه‌جانبه آنکارا بر ضرورت تمامیت ارضی سوریه تأکید کرده بودند.

خبرگزاری سانا گزارش داد که روز گذشته (دوشنبه یکم مهر/ ۲۳ سپتامبر) ولید معلم، وزیر خارجه سوریه و گیر پدرسون، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه دیدار و گفت‌وگو کردند. در این دیدار طرفین به این توافق رسیدند که کمیته قانون اساسی سوریه از هرگونه «تأثیر خارجی» برکنار بماند.

معلم در این دیدار تأکید کرد که دمشق همچنان حق «مبارزه با تروریسم بین‌المللی» را برای خود محفوظ می‌داند.

 ژانویه سال گذشته در کنفرانس صلح سوریه در روسیه قرار شد که کمیته قانون اساسی سوریه با حضور ۱۵۰ نماینده برای تدوین یک قانون اساسی جدید به عنوان زمینه‌ای برای برگزاری انتخابات آزاد تشکیل شود.

در جنگ داخلی سوریه تاکنون ۴۰۰ هزار نفر کشته شده‌اند.  کمیسیون تحقیقات سازمان ملل در مورد جنگ سوریه چهارشنبه ۲۰ شهریور / ۱۱ سپتامبر گزارش خود را ارائه داد. بر اساس این گزارش همه طرف‌ها در جنگ داخلی سوریه از جنایت جنگی مبرا نیستند.

بیشتر بخوانید:

سازمان ملل: در سوریه همه طرف‌ها مرتکب جنایت جنگی شده‌اند

Share