Share

احمد جنتی، رئیس مجلس خبرگان رهبری طی سخنانی در مراسم افتتاحیه هفتمین اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری (دوره پنجم) نسبت به هرگونه مذاکره با قدرت‌های غربی  هشدار داد.

احمد جنتی، رئیس مجلس خبرگان رهبری (عکس: آرشیو)

شامگاه دوشنبه یکم دی/ ۲۳ سپتامبر روحانی و مکرون در حاشیه برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به مدت ۹۰ دقیقه با یکدیگر گفت‌وگو کردند. پیش از دیدار و گفت‌وگوی رئیسان جمهوری دو کشور، سران سه قدرت اروپایی با انتشار بیانیه مشترکی اعلام کرده بودند که ایران مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی است.در بیانیه الیزه درباره صحبت‌های مکرون خطاب به روحانی آمده است:

«رئیس‌جمهوری فرانسه گفت که در شرایط کنونی، مسیر کاستن از تنش‌ها در حال تنگ‌تر شدن است اما بیشتر از هر زمانی کاستن از تنش ضروری است و زمان آن فرارسیده که ایران این اقدام را انجام دهد.»

بر اساس بیانیه الیزه، مکرون از روحانی خواست که ایران مذاکره و صحبت درباره دستور کار امنیت منطقه را آغاز کند.

احمد جنتی، رئیس مجلس خبرگان رهبری سه‌شنبه ۲ مهر سخنانی در مراسم افتتاحیه هفتمین اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری (دوره پنجم) با اشاره به انهدام پهپاد گلوبال هاوک آمریکا و توقیف نفتکش بریتانیا توسط سپاه پاسداران گفت:

«هدف قرار دادن پهپاد آمریکایی و نفتکش انگلیسی سبب شد ترامپ در برابر ایران عقب‌نشینی کند. امروز دوران ما دوران خوب و عجیب و غریبی است. امروز در یمن مردم ایستادگی کردند و با موشک تشکیلات آرامکو را هدف قرار دادند و این نتیجه ایستادگی است که قدرت لعنتی آل سعود را تضعیف کرده است.»

جنتی با تاکید بر اینکه در ایران هم برخی «آدم‌های نادان و جاهل دنبال مذاکره با آمریکا هستند» گفت:

«در مذاکره ما برنده نیستیم، بلکه باید حرف‌شنوی آنان را بکنیم. می‌خواهند دست ما را بندند و تسلیممان کنند و یکی یکی توان های ما را محدود کنند، از توان موشکی گرفته تا سایر موارد. پس سخنان رهبری در این زمینه که در شرایط فعلی اهل مذاکره نیستیم نشان دهنده هدایت داهیانه و مقاومت کردن نظام جمهوری اسلامی است.»

نخست‌وزیر بریتانیا روز گذشته اعلام کرد وقت آن رسیده که توافق تازه‌ای با ایران شکل بگیرد. بوریس جانسون گفت:

«بریتانیا تلاش می‌کند که افراد را گرد هم بیاورد و تنش‌ها را کاهش دهد. فارغ از مخالفت‌هایی که با توافق هسته‌ای قدیمی با ایران می‌شود، الان وقت آن است که جلو برویم و توافق جدیدی منعقد کنیم.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز با استقلال از پیشنهاد جانسون اعلام کرد توافق هسته‌ای با ایران منقضی شده است.

احمد جنتی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به بحران اقتصادی هشدار داد که عده‌ای قصد دارند مردم مستمند را وادارند علیه نظام شورش کنند. رئیس خبرگان با انتقاد از سیاست‌های دولت گفت با وجود آنکه رهبر جمهوری اسلامی سال جاری را سال رونق تولید نامیده اما دولت در این جهت کاری نکرده است. جنتی درباره تأیید یا رد صلاحیت‌ نانزدان انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز گفت:

«راه برای کسانی که نظام، اسلام، قانون اساسی و ولایت فقیه را قبول دارند برای حضور در انتخابات باز است ولی ما حتماً جلوی کسانی  را که می‌خواهند با پول‌های کثیف وارد انتخابات شوند می‌گیریم.»

بیشتر بخوانبد:

اجلاس سران در سازمان ملل آغاز به کار کرد

 

Share