Share

مسیح علینژاد، فعال مدنی و روزنامه‌نگار در اینستاگرام خود خبر از بازداشت تعدادی از نزدیکان خود داده است. او نوشته که ماموران وزارت اطلاعات روز گذشته، دوم مهر با حمله به خانه برادرش و با برهم ریختن خانه او، علی علینژاد را در مقابل همسر و کودکانش بازداشت کرده‌اند. ماموران امنیتی همچنین خواهر و برادر همسر سابق این فعال مدنی را بازداشت کرده‌اند.

لیلا لطفی و هادی لطفی

به نوشته مسیح علینژاد، هفت مامور وزارت اطلاعات به خانه پدر و مادر همسر سابق او رضا لطفی که ادیتور برخی از مستند‌های «داستان زندگی من» است و در خارج از ایران زندگی می‌کند، هجوم برده و  خواهرش لیلا لطفی و برادرش هادی لطفی را چشم بسته برای بازجویی برده‌اند. هادی لطفی بعد از بازجویی موقتا آزاد شده تا دوباره احضار شود. لیلا لطفی هنوز در حال بازجویی است و خانواده‌اش از محل نگهداری و شرایطش بی‌خبر هستند.

این فعال مدنی همچنین گفته که به اعضای دیگر خانواده او گفته اند که هیچ مصاحبه‌ای نکنند، چون وضعیت بدتر می‌شود.

مسیح علینژاد اعلام کرده که دلیل بازداشت این افراد، ارتباطشان با او بوده اما او ارتباطی با این افراد ندارد.

پیش از این هم مادر این فعال زنان برای بازجویی فراخوانده شده بود.

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای «گروگان‌گیری» برادر و بستگان مسیح علی‌نژاد فعال حقوق زنان را محکوم کرده است. این نهاد حقوق بشری با اشاره به خودسوزی سحر خدایاری معروف به دختر آبی، بازداشت اعضای خانواده فعالان زنان در ایران را جلوه‌ای دیگر از فشارهای حکومت برای سرکوب این فعالان خوانده است.

فیلیپ لوتر، مدیر تحقیقات بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی عفو بین الملل گفته است: «این بازداشت‌ها تلاش آشکار مقام‌های ایران برای مجازات مسیح علی نژاد به دلیل فعالیت‌های مسالمت آمیز او در دفاع از حقوق زنان است. بازداشت بستگان یک فعال و تلاش برای مرعوب و ساکت کردن او٬‌ اقدامی تحقیرآمیز و بزدلانه است.»

فیلیپ لوتر همچنین نوشته: «این بازداشت‌ها نشانه مصمم بودن مقامات ایران به سرکوب فعالان حقوق زنان است. این که مقام‌های ایران به بازداشت اعضای خانواده یک فعال متوسل شده‌اند، نشان این است که آنها افزایش حمایت از جنبش حقوق زنان در ایران را می‌بینند و از کنترل این جنبش ناامید شده‌اند.»

مدیر تحقیقات بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی عفو بین الملل از مقام‌های ایران خواسته به جای آزار و اذیت اعضای خانواده مسیح علی‌نژاد، آنها را آزاد کنند و به سرکوب زنان پایان دهند.

Share