Share

احمد خورشیدی، پدر داماد محمود احمدی‌نژاد، ۱۲ تشکل سیاسی را در ائتلافی به نام «جبهه سوم» گرد آورده تا در انتخابات مجلس جبهه دیگری خارج از دو قطب «اصلاح‌طلب ـ اصولگرا» ایجاد کند.

احمد خورشیدی

احمد خورشیدی

در پی اعتراضات وسیع دی‌ماه ۹۶ که در آن گروهی از مردم معترض دو جناح اصولگرا و اصلاح‌طلب در حکومت ایران را به چالش کشیدند، فضا در این دو جناح تغییر کرد و دسته‌بندی‌های تازه‌ای شکل گرفت.

این پدیده علاوه بر اصلاح‌طلبان در میان اصولگرایان نیز به‌چشم می‌خورد.

به‌تازگی احمد خورشیدی، پدر داماد محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران گفته است که ائتلافی به نام «جبهه سوم» با حضور ۱۲ تشکل سیاسی با محوریت خودش در تهران اعلام موجودیت کرده است.

«جبهه سوم» را این گروه‌ها که اصولگرا محسوب می‌شدند و به دلیل مشخص نبودن سیاست‌ها و برنامه‌های آن‌ها و همچنین تفاوت‌هایشان، اغلب ناشناخته هستند، تشکیل داده‌اند: جمعیت خدمتگزاران به دبیرکلی احمد خورشیدی، جمعیت حامیان ولایت به دبیرکلی دلاور صیامی، مجمع ایثارگران دفاع مقدس به دبیرکلی اسماعیل بیگ‌محمدی، جمعیت پیش‌کسوتان انقلاب اسلامی به دبیرکلی اسماعیل نادریان، جمعیت شهرستانی‌های مقیم پایتخت به دبیرکلی میرزایی، جمعیت جهادگران انقلاب اسلامی به دبیرکلی وهاب عزیزی، جمعیت شاهدان زاگرس به دبیرکلی رضا پارسیان‌نژاد، جامعه عشایری ایران به دبیرکلی اسماعیل بهزادی، جمعیت منتظران مهدی به دبیرکلی مهدی فتحی‌زاده، جبهه پیروان زینب فهمیه خان‌محمدزاده، حامیان چله دوم انقلاب اسلامی به دبیرکلی فاضل سیدی، و جمعیت حامیان بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به دبیرکلی زهیر معصومی.

احمد خورشیدی خود را اصولگرا معرفی نمی‌کند. او گفته است: «ما انقلابی هستیم و با هیچ گروهی مقابله نمی‌کنیم، ولی با آن‌ها سازش هم نمی‌کنیم. به اصلاح‌طلب و اصولگرا اعتقاد نداریم بلکه معتقد به دو جریان هستیم، جبهه ارزشی – انقلابی و جریان غیرانقلابی. از نظر جبهه سوم هر خوبی خوب است حتی اگر رقیب باشد و هر بدی بد است حتی اگر دوست باشد.»

او پیش از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ که برخی گمان می‌کردند احمدی‌نژاد نیز در آن کاندیدا خواهد شد گفته بود: «نه احمدی‌نژاد دنبال جذب اصولگرایان است، نه اصولگرایان به‌دنبال او هستند. تفکر احمدی‌نژاد این است که جناح خیلی نقشی ندارد و همه از جناح‌ها گذشته‌اند.»

محمود احمدی‌نژاد در سال‌های پایانی دوران ریاست جمهوری‌اش با رهبر جمهوری اسلامی و سران قوه قضائیه و قوه مقننه، مخالفت‌هایی کرد و این مخالفت‌ها با واکنش منفی بخش وسیعی از اصولگرایان مواجه شد تا جایی که پس از پایان ریاست جمهوری او برخی از نزدیکانش دستگیر شدند. احمدی‌نژاد از آن زمان با اصولگرایانی که در انتخابات بحث‌برانگیز ۱۳۸۸ در مقابل کاندیداهای اصلاح‌طلبان پشت او ایستادند، زاویه گرفت و خود را در قالب «اپوزیسیون دو جناح» معرفی کرد.

پدر داماد احمدی‌نژاد نیز همین موضع را در پیش گرفته است. او می‌گوید: «وقتی که فضای دو قطبی (اصلاح‌طلب ـ اصولگرا) حاکم باشد، همه ارزش‌ها لباس سیاه یا سفید بر تن دارند و شما نمی‌توانید رنگ دیگری را متصور شوید. در چنین شرایطی برای حل مسائل و مشکلات اساسی کشور راه‌حلی‌های افراطی و تفریطی را نسخه می‌کنند که هر دو مضر است و آسیب می‌زند و به راه‌حل معقولی اجازه مطرح‌شدن نمی‌دهند.»

او معتقد است که راهبرد و استراتژی «خط سوم» ربطی به اصولگرایان ندارد: «روی برخی اصولگرایان حساب باز نکنید، چون آن‌ها اصولگرا هم نیستند، بلکه کسانی هستند که در سال ۸۸ جا زدند و مواضع دو پهلو اتخاذ می‌کردند.»

در جبهه اصولگرایان اکنون کسانی همچون غلامعلی حدادعادل عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمدباقر قالیباف شهردار پیشین تهران و کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ و عزت‌الله ضرغامی رئیس پیشین صدا و سیمای جمهوری اسلامی و عضو شورای عالی فضای مجازی نیز تلاش می‌کنند خود را «اصولگرا» معرفی نکنند.

عبدالرضا داوری، از فعالان سیاسی نزدیک به احمدی‌نژاد در شهریورماه سال جاری گفته بود که انتخابات مجلس، طبق نظرسنجی‌های مختلف نرخ مشارکت بسیار پایینی دارد و مردم از دو جریان به گفته او حاکم، یعنی اصلاح‌طلب و اصولگرا خسته شده‌اند. او تنها راه بالا بردن مشارکت مردم را حضور احمدی‌نژاد دانسته بود.

پس از رویدادهای زمستان ۱۳۹۶ و زیر سئوال رفتن عملکرد دو جناح اصلی در جمهوری اسلامی، در جناح اصلاح‌طلب نیز اختلاف‌نظرهایی پدید آمد. این اختلاف نظرها در مورد چگونگی شرکت در انتخابات برجسته شد.

برخی از اصلاح‌طلبان که خود را «معتدل» می‌نامند در حال رایزنی با دفتر رهبر جمهوری اسلامی و اصولگرایان به‌منظور شرکت در انتخابات هستند. محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران که از او به‌عنوان رئیس دولت اصلاحات نام برده می‌شود، ۲۸ تیر گفته بود: «انتخابات نباید تحریم شود، قهر کردن با صندوق رأی انحلال مردم است». این در حالی است که فروردین سال جاری سعید حجاریان، از صاحب‌نظران اصلاح‌طلب در یادداشتی عقلانی‌ترین راهبرد اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده را «مشارکت مشروط» دانسته و تأکید کرده بود چنان‌چه شرط‌های اصلاح‌طلبان برآورده نشود، باید «عطای انتخابات را به لقایش» بخشید.

حزب کارگزاران نیز مخالفت‌هایی را در جبهه اصلاحات برانگیخته است. غلامحسین کرباسچی، دبیرکل این حزب از «آغار بازسازی جبهه اصلاحات» سخن گفته و تأکید کرده است که «ستاد انتخاباتی ملی اصلاح‌طلبان تشکیل خواهد شد». او همچنین گفته است «رهبری خاتمی در جبهه اصلاحات را قبول نداریم».

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی همزمان با اولین انتخابات میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در تاریخ ۲ اسفند سال جاری برگزار خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

عبدالرضا داوری: مشارکت مردم در انتخابات مجلس زیر ۳۰ درصد خواهد بود

Share