Share

فدراسیون بین‌المللی فوتبال اعلام کرد هیأتی برای اطمینان یافتن از ورود زنان به ورزشگاه آزادی در مرحله مقدماتی جام جهانی بین تیم‌های ملی ایران و کامبوج در تاریخ ۱۰ اکتبر /۱۸ مهر به تهران اعزام می‌شود.

یوری ژورکائف، بازیکن سابق تیم ملی فرانسه و مدیر اجرایی بنیاد فیفا

یوری ژورکائف، بازیکن سابق تیم ملی فرانسه و مدیر اجرایی بنیاد فیفا در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه اعلام کرد همراه هیأت فیفا به تهران سفر می‌کند:

«ایران در حال حاضر موضوعی داغی است. من در حال تدارک برای سفر به ایران در ۱۰ اکتبر (۱۸ مهر)  هستم. حضور یک هیأت مهم است تا نشان دهد که فیفا با قدرت در آنجا مداخله می‌کند.»

 دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و کامبوج در مقدماتی جام جهانی ۱۸ مهر و از ساعت ۱۷ در ورزشگاه آزادی تهران برگزار می‌شود.

هیات اعزامی فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) پس از بازدید از ورزشگاه آزادی و بازگشت از تهران، شنبه، ۲۱ سپتامبر/ ۳۰ شهریور با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد استادیوم آزادی آمادگی پذیرش بدون محدودیت زنان را برای مسابقه پیش‌روی تیم‌های ملی ایران و کامبوج دارد و زنان ایرانی باید اجازه ورود به استادیوم‌های فوتبال را داشته باشند.

جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا پیش از این گفته بود:‌ مقامات فدراسیون فوتبال ایران به او اطمینان داده‌اند که زنان می‌توانند در این مسابقه شرکت کنند.

غلامحسین زمان‌آبادی، مشاور فرهنگی فدراسیون فوتبال یکشنبه گذشته در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفته بود زنان حتماً می‌توانند این مسابقه را در ورزشگاه آزادی از نزدیک تماشا کنند اما معلوم نیست که چند سکو به آن‌ها اختصاص داده می‌شود.

قرار است که بلیت‌ دیدار ایران و کامبوج به صورت اینترنتی انجام شود.

 در هفته‌های اخیر مرگ سحر خدایاری، معروف به دختر آبی، که به دنبال حضور او در ورزشگاه و برخورد پلیس با او و سپس در روند پیگیری پرونده قضایی او منجر به خودسوزی او شد، واکنش‌های زیادی را برانگیخته و باعث اعتراض‌ها و همدلی‌های ملی و بین‌المللی با او و زنان ایرانی محروم از حضور در ورزشگاه‌ها شده است.

تبعیض جنسیتی علیه زنان و ممانعت از ورود آن‌ها به استادیوم‌های ورزشی، برخاسته از مقاومت و اشکال‌تراشی مقامات مذهبی جمهوری اسلامی‌ برای حضور زنان در فضاهای عمومی‌ست.

بیشتر بخوانید:

بیش از دو هزار نفر خواهان دادخواهی درباره مرگ سحر خدایاری و حق ورود زنان به ورزشگاه شدند

Share