Share

بیژن قاسم‌زاده، بازپرس پرونده حمید بقایی و بازپرسی که اردیبهشت سال گذشته دستور فیلتر تلگرام را صادر کرده بود و گفته می‌شد که در بازپرسی‌ها هم دست بزن داشت و به اطاعت از مافوق مشهور بود بازداشت شد.

بیژن قاسم‌زاده که کشتی‌گیر بود و به اطاعت از مافوق شهرت داشت و در بازپرسی‌ها هم دست بزن داشت به زندان افتاد.

خبرگزاری تسنیم سه‌شنبه ۹ مهر گزارش داد که بیژن قاسم‌زاده  با دستور قضایی جمعه ۵ مهر بازداشت و روانه زندان شده است. بر اساس این گزارش، بازداشت بازپرس سابق دادسرای کارکنان دولت که کشتی‌گیر هم بود در چارچوب مبارزه با فساد در قوه قضائیه انجام شد.

علی مجتهدزاده، وکیل دادگستری با انتشار پیامی در توییتر بازداشت بازپرس سابق دادسرای فرهنگ و رسانه را تأیید کرده است:

 «گویا دست انتقام الهی گریبان بیژن قاسم‌زاده بازپرس پرحرف و حدیث دادسرای فرهنگ و رسانه را هم گرفته و اکنون در زندان است. از خوش‌خدمتی‌های او علاوه بر صدور قرارهای سنگین برای بسیاری فعالان یکی هم فیلتر تلگرام بود. نامبرده بیشتر مجری دستورات دادستان وقت بود تا مقام قضائی مستقل.»

به این ترتیب این وکیل دادگستری، تأیید می‌کند که بیژن قاسم‌زاده، از عوامل عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان سابق تهران بود. اوایل اردیبهشت سال جاری، ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه دولت‌آبادی را برکنار و علی القاصی مهر را به جای ائ منصوب کرد. دولت‌آبادی اکنون مستشار دادگاه عالی قضات است.

بیژن قاسم‌زاده حکم فیلترینگ تلگرام را در اردیبهشت سال گذشته صادر کرد:

«کلیه ارائه دهندگان خدمات دسترسی به اینترنت کشور خصوصاً شرکت ارتباطات زیر ساخت و اپراتورهای تلفن و دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطات ثابت مکلف‌‌اند نسبت به اعمال مسدودسازی کامل وب سایت و اپلیکیشن شبکه اجتماعی تلگرام اقدام کنند.»

در آن زمان چند تن از وکیلان دادگستری از تصمیم قاسم‌زاده برای فیلترینگ تلگرام به مراجع قضایی شکایت بردند، اما جعفری دولت‌آبادی از او حمایت کرد و شکایت وکیلان بی‌اثر شد.

بیژن قاسم‌زاده بازپرس حمید بقایی و امیر تتلو هم بود. حمید بقایی، معاون اجرایی محمود احمدی‌نژاد که با سپاه قدس هم در ارتباط مالی بود، به اتهام تصرف پنج میلیون دلار پول نقد که از قاسم سلیمانی تحویل گرفته بود به پانزده سال حبس محکوم شد. امیر تتلو، خواننده ایرانی هم از حامیان کارزار انتخاباتی ابراهیم رئیسی در انتخابات دوازدهم بود.

بیژن قاسم‌زاده از همکاران نزدیک امیر قطبی، بنیانگذار دادسرای فرهنگ و رسانه بود. سحام نیوز درباره او نوشته بود:

«قطبی از سال ۸۸ همزمان با راه‌اندازی دادسرای فرهنگ و رسانه به عنوان سرپرست این دادسرا منصوب شد. او نزدیک‌ترین فرد به جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، و اولین فردی است که هر روز صبح با دادستان تهران ملاقات می‌کند. تصمیمات مهم و خارج از روند قانونی، رسیدگی به پرونده‌های سفارشی و نیز آنچه به اصطلاح “کارچاق‌کنی” گفته می‌شود، با دستور دادستان تهران زیر نظر وی به انجام می‌رسد.»

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه سه‌شنبه هفته گذشته در سخنانی که در خبرگان رهبری ایراد کرد از فساد و رشوه‌خواری‌های گسترده و به تعبیر او «بهت‌آور» در قوه قضاویه پرده برداشت: از آپارتمان‌های ۶۰۰ متری گرفته تا ویلاهای چهارهزار متری در شمال که در نوع خود کم‌نظیر است.

بیشتر بخوانید:

بقایی: آیا بنده مقصرم یا قاسم سلیمانی؟

Share