Share

ارتش کره جنوبی اعلام کرد: کره شمالی بامداد چهارشنبه ۲ اکتبر/ ۱۰ مهر دست‌کم یک موشک، احتمالاً از یک فروند زیردریایی مستقر در حوالی ساحل شرقی خود پرتاب کرد.

کره شمالی دو روز قبل از آغاز دور چهارم مذاکرات خلع‌سلاح هسته‌ای با واشنگتن از زیردریایی موشک بالستیک پرتاب کرد

چو سان هوی معاون وزیر خارجه کره شمالی سه‌شنبه ۹ مهر/یکم اکتبر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد  کره شمالی و آمریکا در تاریخ ۴ اکتبر /۱۲ مهر مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای در شبه‌جزیره کره را از سر می‌گیرند. مکان برگزاری این مذاکرات هنوز مشخص نشده است.  آزمایش موشکی بامداد چهارشنبه یک روز بعد از اعلام آغاز چهارمین دور مذاکرات پیونگ یانگ با واشنگتن انجام شد.

شورای امنیت ملی سئول با انتشار بیانیه‌ای از پرتاب موشک احتمالاً از یک زیردریایی توسط پیونگ یانگ اظهار نگرانی کرده است. ارتش کره جنوبی پرتاب موشک را تأیید کرده است. بنا بر این گزارش موشک از نوع بالستیک بود به ارتفاع ۹۱۰ کیلومتری رسید و  بعد از طی ۴۵۰ کیلومتردر آب‌های سرزمینی ژاپن فرود آمد.

یوشیهیده سوگا، رئیس کابینه ژاپن با تأیید آزمایش موشکی پیونگ یانگ اعلام کرد که ظاهراً موشک پرتاب شده به دو قسمت جدا شد و در آب‌های ژاپن فرود آمد.

شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن آزمایش موشکی پیونگ یانگ را محکوم کرد. آبه گفت موشک پرتاب شده در ۳۷۰ کیلومتری یک منطقه آزاد اقتصادی در دریای ژاپن فرود آمد. نخست‌وزیر ژاپن گفت این آزمایش موشکی قطعنامه سازمان ملل را نقض کرده است.

آزمایش موشکی ۲ اکتبر پیونگ یانگ، نهمین آزمایش موشکی کره شمالی بعد از توقف مذاکرات خلع‌سلاح هسته‌ای شبه‌جزیره کره با واشنگتن است.

دور نخست مذاکرات رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی در سال ۲۰۱۸ در سنگاپور و دور دوم مذاکرات ترامپ با کیم در هانوی، پایتخت ویتنام بی‌نتیجه به پایان رسید. رهبران دو کشور برای سومین بار در منطقه غیرنظامی در مرز دو کره دیدار کردند و از آن پس به سبب رزمایش‌ نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی و همچنین پرتاب موشک‌های برد کوتاه پیونگ یانگ در واکنش به این رزمایش‌ها مذاکرات متوقف ماند.

کیم سونگ، نماینده کره شمالی در سازمان ملل دو روز قبل (دوشنبه) در سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد لازم است آمریکا محتوای بیانیه مشترک سنگاپور را به طور کامل اجرای کرده و از اجرای سیاست خصمانه علیه پیونگ‌یانگ دست بردارد.

یک مقام آمریکایی که نام او افشا نشده به خبرگزاری رویترز گفت:

«ما اوضاع را زیر نظر داریم و در حال گفت‌وگو و رایزنی با متحدانمان در منطقه هستیم.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به آزمایش موشک‌های برد کوتاه کره شمالی که بعد از توقف مذاکرات با واشنگتن آغاز شد، گفته بود موشک‌های برد کوتاه در دستور مذاکرات با پیونگ یانگ قرار ندارد. موشک‌های کوتاه‌برد کره شمالی فقط کره جنوبی را تهدید می‌کند.

مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا آغاز دور چهارم مذاکرات با پیونگ یانگ را تأیید کرده است.

بیشتر بخوانید:

رضایت رهبر کره شمالی از آزمایش‌های نظامی جدید کشورش

Share