Share

مینیمالیسم یک روند روبه رشد فلسفی در سال‌های اخیر است. سبک زندگی مینیمال به معنای فراهم آوردن توانایی بیشتر برای تمرکز، آزادی حرکت و احساس راحتی بیشتر و اجتناب از مصرف‌گرایی است.

زندگی مدرن ما را با اطلاعات فراوان، محصولات متنوع و فرصت‌های انتخاب بیشتر احاطه کرده است. تقریبا غیرممکن است که خود را در برابر این حجم فراوانی همه‌ چیز مصون نگه داریم. سرعت زندگی افزایش پیدا کرده، اطلاعات فراوان است، چیزهای زیادی در اختیار ماست و عادت‌های خریدن و مصرف ما نیز تغییر کرده است.

ما بیشتر مصرف می‌کنیم، سخت‌تر کار می‌کنیم و برای حفظ و بهبود موقعیت خود لازم است که بیشتر بیاموزیم. این‌طور به نظر می‌رسد که نمی‌توان در برابر مصرف بیشتر هر چیزی مقاومت کنیم. وقتی به خیابان‌گردی می‌رویم تقریبا غیرممکن است پولی را صرف دریافت چیزی نکنیم. یا اگر چیزی نخریم محال است که هوس خرید آن را نداشته باشیم. خرید کردن یا خوردن ما را خوشحال می‌کند اما مسلما نه خوشحال‌تر از قبل؛ چون این شادی‌ها زود فراموش می‌شوند. مثلا لذت داشتن چیزهای متنوع و مصرف کردن آنها باعث می‌شود خانه‌های ما پر از انباشتگی باشد. مبل‌های بزرگ، فرش‌های زیاد، ظرف و ظروف کریستال، تابلوهای بزرگ و کوچک آویخته به دیوار، کمدهای انباشته از لباس و اسباب‌بازی و انباری‌هایی پر شده از وسایلی که شاید یک روزی به درد بخورند. بعضی از ما خانه‌های کوچکی داریم که آن را پر از چیزهایی کرده‌ایم که در موقع خرید احساس می‌کردیم باعث خوشحالی‌مان می‌شوند چون اینها امکاناتی برای رفاه و آسایش هستند. با این حال این‌همه فراوانی برای خوشحالی پردردسر هستند. در خانه انباشته از وسیله تمرکز کردن آسان نیست و هر روز باید درگیر این مساله باشیم که چطور به خانه رسیدگی کنیم و دائما به کودک هشدار بدهیم که مراقب باشد تا مبل و فرش خراب نشوند. به این ترتیب امکانات رفاهی آسودگی را از ما ربوده‌اند.

مینیمال بودن به چه معناست؟

سبک زندگی مینیمال یعنی طوری زندگی کنید که بیشترین بهره را از زندگی خود ببرید و وقت خود را صرف چیزهای مهم زندگی کنید. با این حال این نوع سبک زندگی آسان نیست چون مستلزم آن است که بدانیم معنای هر کدام از اعمال ما چیست. در عین حال این نوع سبک زندگی به شکل ویژه‌ای از استرس‌های زندگی روزمره می‌کاهد. زمانی که چیزهای کمتری برای نگرانی داشته باشید، ذهن آزادتری دارید. مینیمالیست‌ها به جای پر کردن مغز خود با نگرانی‌های غیرضروری تلاش می‌کنند عملکرد جسمی و روانی خود را بهبود بدهند.

مینیمالیسم به معنای رهایی از قید وبندها، محدودیت‌ها و یافتن فرصت‌های تازه برای تجربه‌ چیزهای معنادار در زندگی است.

مینیمالیسم چه چیزی نیست؟

وقتی از سبک زندگی مینیمال حرف می‌زنیم از نداشتن امکانات زندگی نمی‌گوییم. این سبک زندگی به معنای خالی زندگی کردن نیست. شما می‌توانید تلویزیون و ماشین و چیزهای مهم زندگی خودتان را داشته باشید. اما می‌توانید طوری زندگی کنید که در تصاحب اشیا و افراد نباشید.

مینیمالیسم پیشنهاد می‌کند به جای تمرکز بر اشیا بر چیزهای دیگری که زندگی ما به آن وابسته‌ است تمرکز کنیم. به جای اینکه درگیر داشتن جدیدترین و به روزترین چیزها باشیم به فکر سلامتی، رشد عاطفی، بهبود رابطه دوستی، عاطفی، کاری و خویشاوندی باشیم.

آیا می‌خواهید یک خانه یا ماشین عالی داشته باشید؟ این عالی است. آیا می‌خواهید خانواده تشکیل بدهید؟ چه ایده خوبی! دنبال یک کار پردرآمد می‌گردید؟ این هم خواسته معقولی است. با سبک زندگی مینیمال می‌توانید همه این خواسته‌ها را داشته باشید اما با آگاهی و هشیاری بیشتری نسبت به اینکه قرار است با داشتن اینها چه معنای تازه‌ای به زندگی بدهید.

چطور مینیمال زندگی کنیم؟

اگر از ایده زندگی به سبک مینیمال خوشتان آمده، می‌توانید قدم به قدم خود را به این سبک زندگی نزدیک کنید. یادتان باشد که این سبک یک‌شبه اتفاق نمی‌افتد اما قرار گرفتن در هر مرحله‌ای از آن تاثیرات مثبتش را در زندگی شما نشان می‌دهد.

چرا و چگونه؟

اولین قدم در اجرای سبک مینیمال این است که رویکرد خودتان را مشخص کنید و به این پرسش‌ها پاسخ بدهید که چرا و چگونه می‌خواهید این سبک زندگی را به اجرا دربیاورید. ابتدا باید بفهمید به دنبال چه هستید و چه بخش‌هایی از زندگی شما نیاز به تغییر دارند. آیا می‌خواهید از اساس سبک زندگی خود را تغییر بدهید یا فقط در بخش‌هایی از زندگی‌تان نیاز به مینیمالیسم دارید. یادتان باشد که این یک انتخاب آگاهانه برای دستیابی به چیزی بهتر است.

ذهنیت خود را تغییر بدهید

چیزی که در سبک زندگی مینیمال اهمیت دارد تغییر ذهنیت از تمرکز بر چیزهای پیچیده به چیزهای ساده، راحت و آزاد است. تغییر ذهنیت مینیمالیستی به سه گام احتیاج دارد. ابتدا باید عادت‌های زندگی خود را ساده کنید. هرچه عادت‌های زندگی‌تان ساده‌تر باشد انرژی بیشتری ذخیره خواهید کرد. در عین حال لازم است دقت و تمرکز خود را بالا ببرید. هرچقدر بیشتر تمرکز و دقت داشته باشید انتخاب‌های ساده‌تر، معنا‌دارتر و درست‌تری خواهید داشت.

زندگی را ساده کنید

زندگی مینیمالیستی به زندگی ساده‌تر مرتبط است. برای اینکه بدانید آیا واقعا می‌توانید زندگی ساده‌تری داشته باشید ابتدا باید به این پرسش‌ها صادقانه پاسخ بدهید:

آیا می‌توانم برخی چیزها را از زندگیم حذف کنم؟

آیا می‌توانم خودم آنها را از زندگی‌ام حذف کنم؟

آیا اجازه می‌دهم دیگران به من کمک کنند تا از برخی از چیزها بگذرم؟

ایجاد تغییر در بخش‌های مختلف زندگی

اگر می‌خواهید یک مینیمالیست واقعی باشید باید ایده‌های آن را در بخش‌های مختلف زندگی‌تان پیاده کنید. با این حال این اتفاقی نیست که به یکباره بیفتد. زمان زیادی لازم است تا بتوان پس از سال‌ها زندگی پیچیده، سادگی را پیاده کرد اما هیچ کاری غیرممکن نیست.

پاکسازی خانه

پاکسازی خانه برای سبک مینیمال را نمی‌توان به یکباره و در همه بخش‌های خانه پیاده کرد. این کار فقط باعث می‌شود از تغییر سبک زندگی دلسرد شوید و دیگر آن را ادامه ندهید. چیزهای زیادی هستند که پس از سال‌ها زندگی آنها را برای خود پذیرفته‌اید. پس به جای پاکسازی کل خانه بهتر است از جایی کوچک در خانه شروع کنید مثلا از پاکسازی کمدهای لباس شروع کنید:

لباس‌ها را بررسی کنید. چیزهایی که سال‌هاست به سراغشان نرفته‌اید را کنار بگذارید. لباس‌هایی که قابلیت استفاده به شکل‌های متنوع را دارند نگه دارید. هر چیز اضافه و بی‌ارزشی را کنار بگذارید و نظم و سبکی را به اجرا بگذارید. همانطور که می‌بینید در پاکسازی کمد لباس شما باید آنها را در سه دسته قرار دهید؛ نگه دارید، ببخشید و دور بریزید. این در واقع کاری است که همیشه در جنبه‌های مختلف زندگی انجام بدهید.

آشپرخانه را پاکسازی کنید: کاری را که برای کمد لباس کردید می‌توانید در آشپرخانه پیاده کنید. البته این کار دشوارتر از پاکسازی لباس‌هاست. شما برای اینکار ماه‌ها فرصت دارید و می‌توانید به مرور زمان آن را به اجرا دربیاورید. مهم این است که به این نتیجه برسید که باید ظرف‌هایی را که هرگز مورد استفاده قرار نمی‌دهید به دیگران ببخشید و کابینت‌ها را از چیزهایی که قادر به استفاده از آن نیستید یا طرز کار آن را نمی‌دانید خالی کنید.

کشوهای کار را مرتب کنید: پاکسازی کشوهای کار ساده‌تر است. وسایلی را که می‌دانید عملا هرگز به کارتان نمی‌آیند ببخشید یا اگر بی‌مصرف هستند دور بریزید. چیزهایی که نیمه سوخته‌اند، لپ‌تاپ قدیمی، هاردهای کهنه، سی‌دی‌های خام مصرف نشده، کابل‌ها، کاغذها، مدادها و خودکارها، دفترهای نیمه مصرف شده را با یک مدیریت درست ببخشید یا دور بریزید.

پاکسازی دیجیتالی

پاکسازی‌های دیجیتالی از پاکسازی محیط خانه ساده‌تر است و البته تاثیر آن را فورا در زندگی مشاهده خواهید کرد. در پاکسازی دیجیتالی هم مثل پاکسازی خانه شما باید چیزهایی را نگه دارید، ببخشید یا دور بریزید. در اینجا باید؛

استفاده از گوشی هوشمند را محدود کنید: مدت زمان استفاده از آن را محدود کنید. به این ترتیب وقت بیشتری برای پرداختن به چیزهای بهتر خواهید داشت.

از حق انتخاب آنفالو و آنفرند استفاده کنید: هر فردی را که می‌دانید هیچ ارزشی به زندگی‌تان اضافه نمی‌کند، باعث پریشانی فکری‌تان می‌شود از شبکه‌های اجتماعی مورد استفاده خود حذف کنید.

شبکه‌های اجتماعی را محدود کنید: فقط از شبکه‌هایی استفاده کنید که آنها را برای خود ضروری می‌دانید. خود را در احاطه شبکه‌های اجتماعی قرار ندهید.

از خریدهای آنلاین پرهیز کنید: فقط وقتی مطمئن هستید که چه چیزی می‌خواهید و از کیفیت و ضرورت آن در زندگی‌تان باخبر هستید دست به خرید آنلاین بزنید. برای کنترل این مساله خوب است برنامه‌های خرید آنلاین را از گوشی حذف کنید یا نوتیفیکیشن آنها را قطع کنید.

سرمایه گذاری برای چیزهای باکیفیت اما کمتر

غذاهای فوری، لباس‌های ارزان مد روز و محصولات حراج شده را کنار بگذارید. اگر ذهنیت مینیمالیستی را پرورش بدهید کمتر به فکر ارزان و فوری بودن هستید. خریدن محصولی گران‌تر با این اطمینان که کیفیت بهتری دارد، دوستدار محیط زیست است و سال‌ها قابل استفاده است ایده افرادی است که سبک زندگی مینیمال را انتخاب می‌کنند. این کار نیاز به تمرین و تمرکز بر تغییر عادت دارد.

سپاسگزاری

سبک زندگی مینیمال شما را دعوت می‌کند تا سپاسگزار داشته‌هایتان باشید. سپاسگزاری و لذت بردن از آنچه در اختیار دارید تمایلات شما را کنترل می‌کند. مینیمالیسم یعنی آزادانه و آگاهانه سپاسگزار خانه، خود، خانواده، دوستان، کار و توانایی‌هایتان باشید. هر چقدر سپاسگزاری را تمرین کنید، آرامش روحی بیشتری دارید، ترس‌های کمتری خواهید داشت و کیفیت زندگی‌تان بالاتر می‌رود.

Share