Share

تفاوت در ثروت و امکانات در سال‌های اخیر ایران هر چه برجسته‌تر شده است. همزمان با ورود «لاکچری» و «ریچ‌کیدز» به دایره واژگان و تصویرهای ما، ترکیب‌هایی همچون «گورخوابی» و «پشت‌بام‌خوابی» و … نیز اکنون دیگر برای‌مان شگفت‌آور نیستند. «زمانه» در نظرسنجی جدیدش به سراغ مسأله شکاف طبقاتی خواهد رفت: آیا این شکاف در دوران دولت حسن روحانی افزایش یافته است؟ شما چه‌قدر فقر را حس می‌کنید؟

شکاف طبقاتی در ایران، موضوع نظرسنجی جدید زمانه

فشار اقتصادی بر بخش‌های زیادی از مردم افزایش یافته است. هرچند دولت از کنترل رشد تورم سخن می‌گوید،‌ روایت‌های روزمره به افزایش قیمت‌ بسیاری از کالاهای اساسی اشاره دارند. کارگران و کارکنانی که ماه‌ها حقوق نگرفته‌اند، با اعتراض و پهن‌کردن سفره خالی به گسترش فقر معترضند. از سوی دیگر، ثروتمندترشدن اقلیتی اندک و گزارش‌های هفتگی از کشف فساد و اختلاس نشان از گسترش شکاف طبقاتی بین فرودستان و فرادستان دارد.

شاخص جینی یا ضریب جینی یک شاخص اقتصادی برای محاسبه توزیع ثروت در میان مردم است. شاخص جینی معمولاً به صورت عددی اعشاری یا درصد بیان می‌شود. صفر نشان‌دهندهٔ برابری کامل است. هر چه شاخص بالاتر رود یعنی نابرابری بیشتر شده است. در سال ۱۳۵۴ ضریب جینی در ایران به رقم بی‌سابقه ۰,۵ واحد (یا ۵۰٪) رسیده بود که انقلاب اتفاق افتاد. مرکز آمار ضریب جینی سالانه خانوارهای کل کشور در سال ۱۳۹۷ را اعلام کرد. بر این اساس، ضریب جینی کل کشور در سال گذشته به ۴۰۹۳, ۰ واحد رسیده است. بر اساس آمار بانک مرکزی، در دوره هایی همچون جنگ با عراق و تعدیل اقتصادی در زمان اکبر هاشمی رفسنجانی نیز ضریب جینی به شکل قابل توجهی ـــ اما کمتر از سال ۱۳۵۴ ــ افزایش یافته بود.

بسیاری به آمارها، به‌ویژه در ایران با سوءظن می‌نگرند و عدد و رقم را بازتاب مناسبی از وضعیت پیچیده جامعه انسانی نمی‌دانند. در نظرسنجی پیش رو می‌خواهیم با رجوع به شما به ورای آمارها برویم و وضعیت شکاف طبقاتی در ایران را بررسی کنیم: آیا شما گسترش این شکاف را حس می‌کنید؟‌ 

اگر پیشتر عضو پنل زمانه شده باشید، نظرسنجی به صورت یک ایمیل برایتان ارسال نشده است. اگر هنوز عضو پنل ما نیستید، می‌توانید با استفاده از لینک زیر در نظرسنجی مربوط به شکاف طبقاتی شرکت کنید.

با کلیک بر این لینک در نظرسنجی زمانه مربوط به شکاف طبقاتی شرکت کنید

نظرسنجی زمانه درباره شکاف طبقاتی در ایران به مدت ۷۲ ساعت از چهارشنبه ۱۰ مهر / ۲ اکتبر تا شنبه ۱۳ مهر / ۵ اکتبر برگزار خواهد شد.

نظرسنجی‌های آینده

پنل نظرسنجی زمانه همزمان با روز جهانی آزادی مطبوعات سال جاری (سوم مه) راه‌اندازی شد. زمانه تا کنون چهار نظرسنجی برگزار کرده است.

از شما خواهش می‌کنیم که برای شرکت در نظرسنجی‌های آینده و نیز برای پیشنهاد موضوعات موردنظرتان برای نظرسنجی در پنل ما عضو شوید. برای عضویت در پنل کافی است به چند سوال در این لینک پاسخ دهید. اطلاعات شما به صورت امن و ناشناس ذخیره خواهند شد و در اختیار هیچ طرف دیگری قرار نخواهد گرفت. پس از عضویت در پنل، در هر نظرسنجی ایمیلی با لینک آن برای شما فرستاده خواهد شد. توضیحات بیشتر در: به پنل نظرسنجی “زمانه” بپیوندید

برای ارتباط با پنل نظرسنجی از ایمیل روبرو استفاده کنید: panel@radiozamaneh.com


نظرسنجی‌های پیشین زمانه:

پاسخ‌ها به نظرسنجی درباره بیانیه‌های اخیر فعالان داخل: حمایت قاطع از خواسته‌ها،‌ تفاوت در روش‌ها

Share