Share

 مهلتی که آنکارا برای ایجاد یک منطقه امن در شمال سوریه تعیین کرده بود به سر آمده است. وال‌استریت‌ژورنال به نقل از منابعی که در وزارت دفاع آمریکا در اختیار دارد، از نگرانی واشنگتن نسبت به حمله احتمالی ترکیه به شمال سوریه خبر داده است. این حمله ممکن است سبب شود باقی‌مانده نیروهای آمریکایی از سوریه عقب‌نشینی کنند و به این ترتیب یگان‌های مدافع خلق کرد به عنوان متحدان آمریکا در برابر ارتش ترکیه تنها بمانند.

ورود سربازان ترکیه به خاک سوریه برای انجام گشت زمینی مشترک با آمریکا ــ عکس: AFP

چند مقام وزارت دفاع آمریکا که نام آن‌ها افشا نشده به وال‌استریت ژورنال گفته‌اند که نشانه‌هایی از احتمال حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه مشاهده می‌شود.

سه‌شنبه گذشته رحب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در سخنانی که در پارلمان این کشور ایراد کرد، گفت به جز ایجاد یک منطقه امن در سوریه هیچ راهکار دیگری برای ترکیه باقی نمانده است:

«ما به هیچیک از اهداف مورد نظرمان نرسیدیم. ترکیه در این موضوع نمی‌تواند حتی یک روز را هم از دست بدهد. هیچ راه دیگری نیست به جز آنکه خودمان اقدام کنیم.»

ترکیه قصد دارد دو میلیون نفر از آوارگان سوری را که در حال حاضر در این کشور زندگی می‌کنند در شمال سوریه اسکان دهد. اما ابتدا یگان های مدافع خلق کرد می‌بایست از این مناطق به عقب رانده شوند. دولت ترکیه یگان‌های مدافع خلق کرد و پ ک ک را یکسان می‌پندارد و هر دو را گروه‌های تروریستی اعلام کرده است.

به گزارش وال‌استریت ژورنال تلاش‌های دولت آمریکا برای جلب مشارکت اروپا برای ورود به این بحران و شرکت در مذاکرات واشنگتن و آنکارا درباره ایجاد منطقه امن در شمال سوریه به ثمر نرسید و این مذاکرات لاجرم به تعویق افتاد. یک مقام دولت ترکیه به وال‌استریت ژورنال گفته است این ظن وجود دارد که دولت آمریکا عامدانه مذاکرات را به تعویق می‌اندازد.

ابعاد حمله نظامی احتمالی ترکیه به شمال سوریه و واکنش کردها هنوز مشخص نیست. اگر دامنه حمله نظامی احتمالی گسترده و واکنش کردهای سوریه هم به فراخور ابعاد حمله، وسیع باشد، برای دولت آمریکا راه دیگری جز خروج هزار سرباز آمریکایی باقی‌مانده در سوریه باقی نخواهد ماند. مقامات وزارت دفاع آمریکا اما به وال‌استریت ژورنال گفته‌اند واشنگتن به هیچ‌وجه مایل نیست متحدان کرد خود در شمال سوریه را تنها بگذارد. یگان‌های مدافع خلق کرد ترجیح داده‌اند در این‌باره سکوت کنند.

اوایل مرداد سال جاری ژنرال مارک میلی با تایید سنا به جای ژنرال جوزف دانفورد به عنوان رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا منصوب شد. دانفورد با آنکارا درباره ایجاد منطقه امن در شمال سوریه در گفت‌وگو بود. آخرین گفت‌وگوها در این زمینه دو هفته قبل انجام شد. دانفورد در آن زمان از آنکارا خواست صبر و مدارا پیشه کند. از آغاز جنگ داخلی سوریه تاکنون ترکیه دو بار به شمال سوریه حمله کرده است. در واکنش به این حملات بود که گشت‌زنی‌های مشترک ارتش دو کشور در منبیج آغاز شد. از شهریور سال جاری این گشت‌زنی‌های مشترک در تل ابیض در نزدیکی رقه آغاز شده است. جنیفر کافارلا، تحلیلگر یک اندیشکده در واشنگتن به وال‌استریت ژورنال گفت:

«موقعیت آمریکا در شمال سوریه در درازمدت به مخاطره افتاده است. آمریکا از نیروی نظامی کافی برای جلوگیری از ورود ترکیه به خاک سوریه برخوردار نیست و اگر این اتفاق بیفتد و ترکیه به شمال سوریه حمله کند با شریک خود در ناتو هرگز مقابله نظامی نمی‌کند.»

ارتش ترکیه مدتی است که در استان کیلیس، در مرز با سوریه مستقر شده است.

بیشتر بخوانید:

تهدید آنکارا به حمله نظامی در پایان مهلت ایجاد منطقه امن در شمال سوریه

 

Share