Share

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکبه در مکالمه تلفنی با مارک اسپر همتای آمریکایی خود گفت آنکارا اصرار دارد که شمال سوریه از یگان‌های مدافع خلق کرد «پاکسازی» شود. آکار تهدید کرد که آنکارا با همکاری خود با واشنگتن در شمال سوریه خاتمه می‌دهد.

خلوصی آکار و مارک اسپر، وزیران دفاع ترکیه و آمریکا

به گزارش خبرگزاری آناتولی، خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه شامگاه پنجشنبه ۱۱مهر/۳ اکتبر در یک گفت‌‌وگوی تلفنی با مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا خواهان توقف حمایت‌های ارتش آمریکا از کردهای شمال سوریه و ایجاد منطقه امن در عمق ۳۰ کیلومتری خاک سوریه در شرق فرات شد. بر اساس همین گزارش، آکار در این گفت‌وگوی تلفنی به همتای آمریکایی خود هشدار داد که اگر ایالات متحده همچنان در ایجاد منطقه امن در شمال سوریه تعلل کند، ترکیه به همکاری خود با ارتش ایالات متحده در سوریه خاتمه می‌دهد.

۷ اوت سال جاری مقامات ترکیه و وزارت دفاع آمریکا توافق کردند که در شمال سوریه یک منطقه امن ایجاد شود با این هدف که آوارگان سوری که به ترکیه پناه آورده‌اند بتوانند به کشور خود بازگردند. ترکیه قصد دارد دو میلیون نفر از آوارگان سوری را که در حال حاضر در این کشور زندگی می‌کنند در شمال سوریه اسکان دهد. اما ابتدا یگان‌های مدافع خلق کرد می‌بایست از این مناطق به عقب رانده شوند. دولت ترکیه یگان‌های مدافع خلق کرد و پ ک ک را یکسان می‌پندارد و هر دو را گروه‌های تروریستی اعلام کرده است.

سه‌شنبه گذشته رحب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در سخنانی که در پارلمان این کشور ایراد کرد، گفت به جز ایجاد یک منطقه امن در سوریه هیچ راهکار دیگری برای ترکیه باقی نمانده است:

«ما به هیچیک از اهداف مورد نظرمان نرسیدیم. ترکیه در این موضوع نمی‌تواند حتی یک روز را هم از دست بدهد. هیچ راه دیگری نیست به جز آنکه خودمان اقدام کنیم.»

 وزیر خارجه ترکیه هم ماه میلادی گذشته آمریکا را متهم کرده بود که در اجرای توافق منطقه امن در شمال سوریه تعلل و کارشکنی می‌کند. به گزارش وال‌استریت ژورنال تلاش‌های دولت آمریکا برای جلب مشارکت اروپا برای ورود به این بحران و شرکت در مذاکرات واشنگتن و آنکارا درباره ایجاد منطقه امن در شمال سوریه به ثمر نرسید و این مذاکرات لاجرم به تعویق افتاد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در گفت‌وگو با مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که ترکیه آماده است امنیت همه اقلیت‌های قومی و مذهبی از جمله کردها، عرب‌ها و مسیحیان شمال سوریه را تضمین کند. بر اساس بیانیه وزارت دفاع ترکیه، آکار در این گفت‌وگو اما تأکید کرد که در هر حال شمال سوریه می‌بایست از یگان‌های مدافع خلق کرد «پاکسازی» شود.

ارتش ترکیه مدتی است که در استان کیلیس، در مرز با سوریه مستقر شده است.

اوایل مرداد سال جاری ژنرال مارک میلی با تایید سنا به جای ژنرال جوزف دانفورد به عنوان رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا منصوب شد. دانفورد با آنکارا درباره ایجاد منطقه امن در شمال سوریه در گفت‌وگو بود. آخرین گفت‌وگوها در این زمینه دو هفته قبل انجام شد. دانفورد در آن زمان از آنکارا خواست صبر و مدارا پیشه کند. از آغاز جنگ داخلی سوریه تاکنون ترکیه دو بار به شمال سوریه حمله کرده است. در واکنش به این حملات بود که گشت‌زنی‌های مشترک ارتش دو کشور در منبیج آغاز شد. از شهریور سال جاری این گشت‌زنی‌های مشترک در تل ابیض در نزدیکی رقه آغاز شده است. روز گذشته جنیفر کافارلا، تحلیلگر یک اندیشکده در واشنگتن به وال‌استریت ژورنال گفت:

«موقعیت آمریکا در شمال سوریه در درازمدت به مخاطره افتاده است. آمریکا از نیروی نظامی کافی برای جلوگیری از ورود ترکیه به خاک سوریه برخوردار نیست و اگر این اتفاق بیفتد و ترکیه به شمال سوریه حمله کند با شریک خود در ناتو هرگز مقابله نظامی نمی‌کند.»

بیشتر بخوانید:

نگرانی واشنگتن از حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه

 

Share