Share

یولیا یوزیک، روزنامه‌نگار روس که پیش از این در ایران فعالیت خبرنگاری می‌کرد توسط مأموران سپاه پاسداران بازداشت شده است. سفارت روسیه این بازداشت را تأیید کرده و اتحادیه روزنامه‌نگاران روسیه در حال روشن کردن جزئیات این بازداشت است. گفته می‌شود اتهام او جاسوسی برای اسرائیل است.

یولیا یوزیک، روزنامه‌نگار روس

یولیا یوزیک، روزنامه‌نگار روس

شبکه اسپوتنیک روسیه جمعه ۱۲ مهر / ۴ اکتبر گزارش داد که یولیا یوزیک، روزنامه‌نگار روس در ایران بازداشت شده است.

باریس وویتسکزوفسکی، روزنامه‌نگار روس این خبر را در فیس‌بوک خود منتشر کرد. وویتسکزوفسکی نوشت یولیا یوزیک روز گذشته بازداشت شده، شنبه محاکمه می‌شود و خطر ۱۰ سال حبس او را تهدید می‌کند.

دختر یولیا یوزیک نیز خبر بازداشت مادرش را تأیید کرده و گفته است او روز شنبه آینده محاکمه می‌شود.

به‌گفته باریس وویتسکزوفسکی، یوزیک چند سال قبل به‌عنوان خبرنگار در ایران کار می‌کرد و حالا با دعوتنامه به این کشور بازگشته بود.

مأموران امنیتی ایران ابتدا در فرودگاه گذرنامه او را گرفته و قول دادند آن را هنگام خروج از کشور بازگردانند اما دیرتر مأموران سپاه پاسداران این خبرنگار روس را با شکستن در اتاقش در هتل بازداشت کردند.

سفارت روسیه در ایران بازداشت یولیا یوزیک را تأیید کرد و آندره گاننکو، وابسته مطبوعاتی سفارت روسیه در ایران گفت دیپلمات‌های روس در تلاش‌اند تا جزئیات این ماجرا روشن کنند.

وویتسکزوفسکی گفته است که یوزیک روز گذشته موفق شده است کوتاه و تنها به مدت یک دقیقه با مسکو تماس تلفنی بگیرد اما دیگر ارتباطی با او وجود ندارد.

ولادیمیر سالاویف، رئیس اتحادیه روزنامه‌نگاران روسیه نیز گفته است این اتحادیه در حال روشن کردن جزئیات بازداشت یولیا یوزیک است.

سالاویف گفت: «شاید بازداشت او در رابطه با وجود روادیدهای اسرائیل در گذرنامه‌اش باشد که قابل درک است در ایران نسبت به این مطلب چگونه برخورد می‌کنند. کم مانده او را به داشتن ارتباط با سازمان اطلاعات اسرائیل متهم کنند.»

پیش از این گفته‌شده بود که یولیا یوزیک ظاهراً به اتهام جاسوسی برای اسرائیل بازداشت شده است.

یولیا یوزیک نویسنده کتابی درباره سرگذشت تروریست‌های انتحاری زن است. او در سال ۲۰۱۶ از سوی حزب آزادی خلق، از احزاب اپوزیسیون روسیه، به‌عنوان رئیس گروه منطقه‌ای قفقاز شمالی کاندیدای مجلس دوما شد.

بیشتر بخوانید:

شهرزاد ایزدی: زندانی شدن همسرم در ایران برای اعمال فشار و مذاکره با بریتانیاست

Share