Share

 نماینده آیت‌الله سیستانی در خطبه‌های نماز جمعه شهر کربلا، از مسئولان و معترضان خواست پیش از آنکه دیر شود، دست از خشونت بردارند. مرجع شیعیان عراق با دعوت از مسئولان عراقی برای مبارزه با فساد، خواستار اصلاحات واقعی در این کشور شد.

اعتراض عمومی به بیکاری، فساد اقتصادی و فقدان خدمات کافی با گرایش محسوس به خشونت در هر دو سو

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس در سومین روزی که از اعتراضات در بغداد و چند شهر دیگر عراق می‌گذرد تعداد کشته‌شدگان به ۴۲ نفر افزیش یافت. کانون اعتراضات در بغداد قرار دارد اما خشونت‌ها در نصیریه در ۳۲۰ کیلومتری پایتخت شدیدترتر است. در این شهر ۲۵ نفر در سه روز گذشته در درگیری با مأموران امنیتی کشته شدند. جوانان معترض از دولت می‌خواهند برای آن‌ها شغل ایجاد کند و خدمات عمومی بهتری ارائه دهد. آن‌ها دولت را به فساد اقتصادی و فرقه‌گرایی و بی‌کفایتی متهم می‌کنند. عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق در یک نطق تلویزیونی که صبح جمعه از تلویزیون عراق پخش شد، معترضان را به گفت‌‌وگو فراخواند. عبدالمهدی وعده کمک‌های مالی به خانواده‌های کم‌بضاعت داد اما همزمان اعلام کرد که دولت نمی‌تواند معجزه کند.

آیت‌الله علی سیستانی، مرجع تقلید شیعیان عراق در بیانیه‌ای که در نماز جمعه کربلا قرائت شد هم از دولت و هم از پارلمان عراق انتقاد کرد که به وعده‌های خود به مردم عمل نکرده‌اند.

احمد الصافی، نماینده آیت‌الله سیستانی، در نماز جمعه کربلا مسئولیت پارلمان را بیش از سایر نهادها در مبارزه با فساد و انجام اصلاحات دانست و یادآوری کرد که سیستانی پیش از این از نهادهای مسئول خواسته بود تا روش خود را تغییر داده و با فساد مبارزه کنند. سیستانی خشونت‌ها را محکوم کرد:

«اقدامات غیر قابل قبولی علیه تظاهرات‌کنندگان و [در جهت تخریب] اموال عمومی در بغداد و برخی استان‌ها صورت گرفته است که محکوم است و در برخی حالات اعتراضات به آشوب و زد و خوردهای خونین منجر شد و دهها مجروح به جا گذاشت و بسیاری از مؤسسات دولتی خسارت دیدند که جای تأسف بسیار دارد و در سال‌های گذشته چنین اتفاقاتی رخ نداده بود.»

مرجع تقلید شیعیان عراق از دولت عبدالمهدی خواست به وظایف خود در کاهش آلام شهروندان عراقی عمل کند.

آیت‌الله سیستانی یک بار دیگر پیشنهاد خود برای تشکیل کمیته‌ای از افراد سرشناس و متخصص برای مقابله با فساد اقتصادی را تکرار کرد و گفت این تنها راه برای برون‌شد از بحران کنونی است.

عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق در نطق تلویزیونی صبح جمعه اعلام کرد عراق بین دو گزینه قرار گرفته: دولت باقی بماند یا مستعجل شود.

صلیب سرخ جهانی، عفو بین‌الملل، سفارت آمریکا در بغداد و همچنین سازمان ملل متحد از بالا گرفتن خشونت‌ها در عراق اظهار نگرانی کرده‌اند و از دولت خواسته‌اند با معترضان مدارا پیشه کند.

بیشتر بخوانید:

عبدالمهدی معترضان را به گفت‌وگو دعوت کرد

Share