Share
ایرن زازیانس، بازیگر سینما و تئا‌تر روز شنبه هفت مرداد در تهران درگذشت.

 
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،  وی که به بیماری سرطان مبتلا شده بود،  پس از آنکه چند روز در بیمارستان دی تهران  بستری بود، از دنیا رفت.
 
ایرن زازیانس، هنرپیشه ارمنی در سال ۱۳۰۶ در بابلسر متولد شد و  از سال  ۱۳۲۸  در حالی که فقط  ۱۹ داشت،  فعالیت‌های هنری خود را با حضور در نمایش "کارمند شریف" در تئاتر فردوسی آغاز کرد. وی از سال ۱۳۲۹  فعالیت خود را با گروه نوشین در تئا‌تر سعدی ادامه داد و  در نمایش بادبزن نوشته اسکار وایلد بازی کرد.
 
ایرن در سال ۱۳۳۶ با بازی در فیلم "مردی که رنج می‌برد" به کارگردانی محمدعلی جعفری، پا به عرصه سینما گذاشت و در فیلم‌هایی همچون "خداحافظ رفیق" به کارگردانی امیر نادری، "بلوچ" ساخته مسعود کیمیایی،"خروس" به کارگردانی شاپور غریب، " تخت خواب سه نفره" و "محلل" ساخته نصرت کریمی  نقش‌آفرینی کرد.
این هنرمند که سابقه نقش آفرینی در ۲۶ فیلم سینمایی، چهار سریال تلوزیونی و چندین تئا‌تر را در کارنامه خود داشت، پس از ناامید شدن از بازگشت به بازیگری  در سال‌های نخست استقرار جمهوری اسلامی، در دوره‌های آموزش زیبایی و پوست شرکت کرد و این کار را برای امرار معاش در پیش گرفت
حضور در سریال‌‌های تلوزیونی "تخت ابونصر" ، "سلطان صاحبقران"، به کارگردانی علی حاتمی  و "دوستت دارم، دوستت دارم"  ساخته حمید میر مطهری  بخشی دیگر از کارنامه هنری ایرن است.
 
در سال‌های نخست استقرار جمهوری اسلامی در ایران،  ایرن در دو فیلم سینمایی "جایزه" به کارگردانی علیرضا داوودنژاد و "خط قرمز" ساخته مسعود کیمیایی بازی کرد  اما هردو فیلم توقیف شدند.
 
وی همچنین در چند قسمت از سریال هزاردستان به کارگردانی علی حاتمی حضور داشت اما  بخش‌هایی که ایرن در آن بازی کرده بود حذف شدند و در نهایت هم زمان با موج ممنوعیت کار بازیگران قبل از انقلاب، به صورت رسمی ممنوع‌الکار شد.

 

این هنرمند که سابقه نقش آفرینی در ۲۶ فیلم سینمایی، چهار سریال تلوزیونی و چندین تئا‌تر را در کارنامه خود داشت، پس از ناامید شدن از بازگشت به بازیگری، در دوره‌های آموزشی زیبایی و پوست شرکت کرد و این کار را برای امرار معاش در پیش گرفت. 

Share