Share

طبق مقررات جدید در عربستان سعودی همه زنان اجازه دارند بدون داشتن همراه در هتل‌ها اتاق کرایه کنند. در گذشته این کار ممکن نبود. عربستان همچنین به زنان و مردان «خارجی» اجازه می‌دهد بدون اثبات نسبت خود، اتاقی مشترک در هتل‌های این کشور اجاره کنند.

زنان عربستان اجازه یافتند که بدون داشتن همراه در هتل‌ها اتاق کرایه کنند/ عکس از آرشیو

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، دستورهای جدید برای تسهیل اقامت در هتل‌های عربستان در حالی صادر می‌شود که این کشور چندی پیش سیاست جدیدی را برای صدور ویزای توریستی اتخاذ کرد تا گردشگران خارجی را از این راه به مقصد خود جذب کند.

این مقرارت، حرکت زنانی که به تنهایی سفر می‌کنند را تسهیل می‌کنند و به گردشگران خارجی مجرد اجازه می‌دهد بدون هیچ مشکلی با یکدیگر اقامت کنند. این در حالی است رابطه جنسی خارج از ازدواج در عربستان سعودی ممنوع است.

اما با وجود ارفاق‌های عربستان برای خارجی‌ها، وضعیتِ مردم این کشور مثل سابق است.

کمیسیون گردشگری و میراث ملی عربستان تاکید کرده است که «همه سعودی‌ها ملزم هستند برای ورود به هتل کارت شناسایی خانوادگی نشان دهند یا نسبت خود را اثبات کنند.»

عربستان سعودی هفته گذشته درهای خود را به روی گردشگران خارجی از ۴۹ کشور جهان گشود. این کشور در تلاش است با گسترش بخش گردشگری، از وابستگی اقتصاد خود به صادرات نفت بکاهد. یکی دیگر از تسهیلات این کشور برای گردشگران خارجی قائل شدن آزادی نسبی در پوشش است. دیگر نیازی نیست که گردشگران چادر کاملا پوشیده مشکی به تن کنند و از آنها تنها خواسته شده که لباس مناسب و پوشیده به تن داشته باشند. مشروبات الکلی اما همچنان ممنوع است.

در سال‌های اخیر برخی قوانین سختگیرانه عربستان برای بازدیدکنندگان خارجی کنار گذاشته شدند. اگر همان‌طور که مقامات عربستان برنامه‌ریزی کرده‌اند، تا سال ۲۰۳۰ این کشور سالانه میزبان ۱۰۰ میلیون گردشگر خارجی باشد، محدودیت‌ها ممکن است هر چه کمتر شود و خطر واکنش محافظه‌کاران این کشور افزایش بیابد.

عربستان سعودی سال گذشته به زنان اجازه رانندگی داد و حقوق جدیدی را در زمینه سفر زنان به خارج از کشور بدون اجازه مردان تعریف کرد. با این حال بسیاری از زنان سعودی تغییر قوانین را در این زمینه کافی نمی‌دانند.

برخی فعالان اشاره کرده‌اند که با وجود تسهیل قوانین رانندگی، زنان همچنان با مقاومت بخش‌های محافظه‌کار جامعه مواجه هستند. در عین حال، رانندگی و سفر خارجی تنها بخشی کوچک از مشکلات اجتماعی و اقتصادی زنان این کشور است.

تغییرات اخیر همگی بخشی از جاه‌طلبی محمد بن سلمان، ولیعهد جوان عربستان برای اصلاحات اقتصادی و اجتماعی است. برنامه‌های او از حمایت و تشویق بین‌المللی برخوردار شده است. تصویر این رهبر ظاهراً پیشرو اما با قتل جمل خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، سرکوب مخالفان و جنگ خونین و تخریب‌گرِ یمن خدشه‌دار شده است.

مسافران به عربستان سعودی در حال حاضر بیشتر شامل کارگران موقت و خانواده‌های آنها، تاجران و زائران مسلمان هستند.


در همین زمینه:

زنان عربستان به حق دریافت گذرنامه، اشتغال و ثبت ازدواج و طلاق دست یافتند

جزئیات تکان‌دهنده‌ تازه‌ای از شکنجه فعالان حقوق زنان عربستان منتشر شده است

Share