Share

در ادامه واکنش‌ها به اعتراضات در لردگان نسبت به ابتلا ساکنان روستای «چنار محمودی» به ایدز، معاون وزیر بهداشت و درمان ایران صبح یکشنبه ۱۴ مهر به استان چهارمحال و بختیاری سفر کرد. یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی هم از آمادگی این کمیسیون برای بررسی این موضوع خبر داد.

اعتراضات در لردگان – شنبه سیزدهم مهر

انتشار خبر ابتلا ساکنان روستای چنارمحمودی از توابع شهرستان لردگان در استان چهارمحال و بختیاری واکنش اعتراضی خشمگینانه مردم لردگان را به دنبال داشت.

شنبه ۱۳ مهر معترضان دفتر امام جمعه لردگان را به آتش کشیدند و تابلو و در ورودی ساختمان بهداشت و درمان را تخریب کردند.

روابط عمومی وزارت بهداشت ودرمان ایران صبح یکشنبه چهاردهم مهر از سفر علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت و درمان به شهرکرد، مرکز استان چهارمحال و بختیاری خبر داد.

او نیز همانند سایر مقام‌های دولتی، اعتراضت را به «شمنان» نسبت داد و بدون ارائه توضیح در باره دلایل ابتلا شماری از ساکنان روستای چنار محمودی به ایدز، گفت: « وزارت بهداشت وظیفه خود می‌داند تمام اقدامات درمانی را در کمال احترام و رازداری به بیماران ارائه کند».

معاون وزیر بهداشت از ارائه آمار دقیق مبتلایان به ایدز در روستای چنارمحمودی خودداری کرد و تنها گفت: «تنها تعداد معدودی از تست‌های ویروس HIV در این منطقه همانند سایر نقاط کشور مثبت بوده است».

پیش از این محمدحسین قربانی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی شمار مبتلایان به ایدز در این روستا را ۲۰ تن اعلام کرده بود.

به گفته او، این کمیسیون یک گروه برای بررسی میدانی به لردگان و روستای چنارمحمودی اعزام می‌کند.

قربانی «اعتیاد بیش از ۲۲۰ تن از ساکنان روستا» و «روابط جنسی» را از دلایل اصلی ابتلاء به ایدز در این روستا عنوان کرده بود.

ساکنان این روستا اما شمار افرادی که نتیجه آزمایشات آنها مثبت اعلام شده را بیش از ۲۰۰ تن اعلام می‌کنند و می‌گویند که پس از انجام آزمایش تست قند در خانه بهداشت روستایی، به ایدز مبتلا شده‌اند.

معاون وزیر بهداشت اظهار نظر در باره دلایل گسترش ایدز در روستای چنار محمودی را «شایعه‌پراکنی» و «بی‌حرمتی به مردم منطقه» عنوان کرد.

روستای چنارمحمودی واقع در استان چهارمحال و بختیاری نزدیک به ۱۸۰۰ تن جمعیت دارد.

انتشار خبر گروهی از ساکنان این روستا به ایدز به بروز اعتراضات گسترده در روستا و سپس در شهر لردگان انجامید.

در ایلام و اصفهان نیز تجمع‌های مردمی در همبستگی با اعتراض‌ مردم در لردگان برگزار شد.

مقام‌های دولتی معترضان را به «گروه‌های ضد انقلاب» و «خرابکار» نسبت دادند.


در همین زمینه:

تشدید اعتراض‌ها و درگیری‌های خیابانی در لردگان: حمله به فرمانداری و دفتر امام جمعه

اعتراض مردم لردگان به انتقال «ویروس ایدز» با سرنگ‌های آلوده

Share