Share

اردوغان و ترامپ درباره طرح رئیس جمهوری ترکیه برای ایجاد منطقه امن و به یک معنا منطقه عاری از یگان‌های مدافع خلق کرد تا ۳۰ کیلومتری عمق خاک سوریه تا حدود فرات با یکدیگر تلفنی گفت‌وگو کردند.

دونالد ترامپ و رجب طیب اردوغان، رئیسان جمهوری آمریکا و ترکیه (عکس: آرشیو)

به گزارش خبرگزاری رویترز شامگاه یکشنبه ۶ اکتبر/ ۱۴ مهر دفتر رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که در مکالمه تلفنی شامگاه گذشته، ترامپ از اردوغان دعوت کرد ماه آینده میلادی به واشنگتن سفر کند.

مکالمه تلفنی رئیسان جمهوری ترکیه و آمریکا یک روز بعد از آنکه اردوغان اعلام کرد ارتش ترکیه وارد شمال سوریه می‌شود انجام شد. ۷ اوت سال جاری مقامات ترکیه و وزارت دفاع آمریکا توافق کردند که در شمال سوریه یک منطقه امن ایجاد شود با این هدف که آوارگان سوری که به ترکیه پناه آورده‌اند بتوانند به کشور خود بازگردند. ترکیه قصد دارد دو میلیون نفر از آوارگان سوری را که در حال حاضر در این کشور زندگی می‌کنند در شمال سوریه اسکان دهد. اردوغان اما ابتدا خواهان پاکسازی شمال سوریه از یگان‌های مدافع خلق کرد است و برای این‌کار ضرب‌الاجلی را هم تعیین کرده بود که هفته گذشته به سر آمد.

به گزارش رویترز، در گفت‌وگوی تلفنی شامگاه گذشته، اردوغان ناراحتی خود را از اینکه نیروهای نظامی آمریکا به توافق واشنگتن با آنکارا عمل نمی‌کنند بیان کرد.

رئیس جمهوری ترکیه در ادامه این گفت‌وگو همچنین بر ضرورت ایجاد یک منطقه امن برای خنثی کردن آنچه که آنکارا به عنوان تهدید مرزهایش توسط یگان‌های مدافع خلق کرد درک می‌کند، تأکید کرد.

سخنگوی کاخ سفید بعد از مکالمه تلفنی اردوغان با ترامپ اعلام کرد:

«ترکیه به زودی عملیات نظامی‌ای را که از قبل طراحی کرده در شمال سوریه آغاز می‌کند.»

در ادامه این بیانیه آمده است:

«نیروهای نظامی آمریکا از عملیات نظامی ترکیه حمایت نمی‌کنند و در این عملیات نقشی ندارند و نیروهای نظامی که در پیروزی بر داعش و پایان خلافت اسلامی نقش داشتند در نزدیکی محل عملیات ارتش ترکیه قرار نخواهند داشت.»

ارتش ترکیه مدتی است که در استان کیلیس، در مرز با سوریه مستقر شده است.

اوایل مرداد سال جاری ژنرال مارک میلی با تایید سنا به جای ژنرال جوزف دانفورد به عنوان رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا منصوب شد. دانفورد با آنکارا درباره ایجاد منطقه امن در شمال سوریه در گفت‌وگو بود. آخرین گفت‌وگوها در این زمینه دو هفته قبل انجام شد. آنکارا و واشنگتن در برابر عمق منطقه امن در خاک سوریه به توافق نرسیده بودند.

هزار سرباز آمریکایی در شمال سوریه مستقر است.

وزارت دفاع ملی ترکیه جمعه ۱۲ مهر / ۴ اکتبر اعلام کرد که گشت مشترک زمینی نیروهای ارتش این کشور و آمریکا در شرق تل ابیض آغاز شد. با آغاز عملیات نظامی ترکیه در این مناطق، گشت‌زنی‌های مشترک هم متوقف می‌شود.

بیشتر بخوانید:

آغاز گشت‌زنی مشترک ترکیه و آمریکا در شمال سوریه

 

Share