Share

مسئولان طالبان می‌گویند شماری از اعضای این گروه، از جمله چند والی سابق طالبان، از زندان‌های افغانستان آزاد شده‌اند. این اولین اقدام از این نوع از زمان توقف مذاکرات صلح آمریکا و طالبان است که فقط چند روز پس از آن‌که زلمی خلیل‌زاد در پاکستان با هیئت نمایندگی طالبان ملاقات کرد، انجام می‌شود.

عکس از آرشیو

عکس از آرشیو

به‌گزارش آسوشیتدپرس، مقامات طالبان به‌شرط آن‌که ناشناس بمانند در این‌باره سخن گفتند زیرا رهبری آن‌ها اجازه نداده است که با رسانه‌ها درباره این موضوع صحبت کنند.

آن‌ها همچنین گفته‌اند که طالبان سه مهندس هندی را که بازداشت شده بودند آزاد کرده‌اند، اگرچه نه دهلی نو و نه کابل این خبر را تأیید نکرده‌اند.

به‌گفته مسئولان طالبان، شیخ عبدالرحیم و مولوی رشید، والی‌های در سایه‌ی این گروه در ولایت کُنَر، واقع در شمال شرقی و ولایت نیمروز، در جنوب غربی افغانستان ، از جمله طالبان آزاد شده هستند.

طالبان یک دولت در سایه در سراسر افغانستان ایجاد کرده و حتی در مناطقی که تحت کنترل آن‌هاست دادگاه‌هایی را تأسیس کرده‌اند.

آسوشیتدپرس با وزارت دفاع افغانستان و دفتر رئیس‌جمهوری این کشور تماس گرفت اما آن‌ها از اظهار نظر در این‌باره خودداری کردند.

در همین حال، رسانه‌های پاکستانی امروز دوشنبه ۱۵ مهر / ۷ اکتبر گزارش دادند آمریکایی‌ها در پایگاه بگرام والی‌های سابق طالبان در نیمروز و کنر را آزاد کردند و در قبال آن طالبان نیز دو مهندس خارجی را آزاد کرد.

این رسانه‌ها گفته‌اند اقدام فوق با میانجی‌گری پاکستان صورت گرفته است. منابع پاکستانی گفته‌اند این اقدام می‌تواند نخستین گام برای از سرگیری گفت‌وگوهای صلح میان طالبان و آمریکا باشد.

در پاکستان به‌تازگی رویدادهای تازه‌ای که حاکی از تلاش‌های جدید برای از سرگیری مذاکرات صلح افغانستان است، رخ داد. هیئت ۱۲نفری طالبان به رهبری ملا برادر، معاون سیاسی طالبان در قطر، چهارشنبه ۱۰ مهر / ۲ اکتبر به‌دعوت مقام‌های پاکستانی به اسلام‌آباد رفت و زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان نیز شب قبل از آن وارد اسلام‌آباد شد.

در پی دیدارهای دو طرف با مقامات پاکستانی، منابع آگاه اعلام کردند که هیئت طالبان روز پنج‌شنبه ۱۱ مهر / ۳ اکتبر با زلمی خلیل‌زاد در اسلام‌آباد دیدار و گفت‌وگو کردند.

این منابع می‌گویند، پس از نشست احتمالی طالبان با عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان و زلمی خلیل‌زاد طرفین توافق کردند که زندانیان یکدیگر را آزاد کنند.

دیدار زلمی خلیل‌زاد با هیئت طالبان در پاکستان تنها چند روز پس از سفر عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان به آمریکا برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل صورت می‌گیرد که در حاشیه آن عمران خان با دونالد ترامپ دیدار کرده و تأکید کرده بود که مذاکرات صلح آمریکا و طالبان از سر گرفته شود. عمران خان در سفرش به آمریکا با خلیل‌زاد نیز ملاقات کرده بود اما جزئیات این گفت‌وگوها منتشر نشد.

دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری آمریکا ۱۶ شهریور / ۷ سپتامبر اعلام کرد که به دلیل کشته‌شدن یک سرباز آمریکایی و ۱۱ نفر دیگر در یک حمله‌ طالبان به کابل مذاکرات صلح با این گروه را متوقف می‌کند. این در حالی است که هم خلیل‌زاد و هم طالبان از دستیابی به توافق میان دو طرف خبر داده بودند.

بیشتر بخوانید:

طالبان با زلمی خلیل‌زاد در پاکستان دیدار کردند

Share