Share

سرگئی لاورف، وزیر خارجه روسیه در بحبوحه ناآرامی‌های عراق برای دیدار و گفت‌وگو با عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر و محمد علی حکیم، وزیر خارجه این کشور وارد بغداد شد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه

به گزارش  خبرگزاری تاس، ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که هدف لاوروف از سفر به عراق ، تقویت روابط دیرینه بین دو کشور، گفت‌وگو درباره سیاست‌های نفتی و همچنین مذاکراتی درباره بحران خاورمیانه، با توجه ویژه به عراق و سوریه و تنش ایران و آمریکا در خلیج فارس است.

حیدر منصور هادی، سفر عراق در مسکو پیش از ورود لاوروف به عراق گفته بود که عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر و برهم صالح، رئیس جمهوری عراق از وزیر خارجه روسیه استقبال می‌کنند.

لاوروف در بحبوحه ناآرامی‌های اجتماعی در عراق در اعتراض به بیکاری، فساد اقتصادی و فقر وارد بغداد می‌شود. در ناآرامی‌های شش روز گذشته بیش از یکصد نفر کشته و بیش از چهار هزار نفر مجروح شده‌اند.

تنها در شامگاه گذشته در درگیری مأموران امنیتی با معترضان ۱۵ نفر در حوالی شهرک صدر کشته شدند.

ناآرامی‌های عراق مصادف شده است با راهپیمایی سالانه اربعین. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی شامگاه گذشته با انتشار پیامی در توییتر نوشت:

«ایران و عراق دو ملتی هستند که تن‌ها و دل‌ها و جان‌هایشان به وسیله ایمان بِالله و محبت به اهل‌بیت و حسین‌بن‌علی متصل به یکدیگرند؛ روزبه‌روز هم این اتصال زیاد خواهد شد. دشمنان سعی بر تفرقه دارند اما نتوانسته‌اند و توطئه‌ آنان اثری نخواهد کرد.»

روسیه و عراق علاوه بر قراردادهایی در زمینه توسعه میدان‌های نفتی، همکاری‌های تسلیحاتی و نظامی هم دارد. گازپروم لوک‌اویل برای توسعه میدان نفتی منصوری که بین ایران و عراق مشترک است اعلام آمادگی کرده‌اند.

نخست‌وزیر عراق شنبه گذشته طرحی ۱۷ ماده‌ای را برای حل بحران سیاسی کنونی ارائه کرد: افزایش تخصیص مسکن یارانه‌ای به اقشار کم‌درآمد، کمک هزینه برای افراد بیکار و آموزش و تخصیص وام‌های خرد برای جوانان جویای کار، توزیع زمین و ثبت نام در ارتش. براساس طرح مذکور خانواده کشته‌شدگان اعتراضات اخیر نیز غرامت مالی و حمایت‌هایی که تاکنون به نیروهای امنیتی کشته‌شده در جنگ اختصاص داشته را دریافت خواهند کرد.

بیشتر بخوانید:

اعتراضات عراق: آیا «اصلاحات دولتی» راهگشا است؟

 

Share