Share

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با انتشار پیام‌هایی در توییتر از تصمیم خود برای عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از نوار مرزی شمال سوریه و تنها گذاشتن کردها در این منطقه حمایت کرد. ترامپ نوشت: سه سال جنگ ترکیه با کردها را به تعویق انداخته اما اکنون آمریکا می‌خواهد از جنگ‌های بی‌پایان مضحک در خاورمیانه رها شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا 

کاخ سفید پس از مکالمه تلفنی شامگاه یکشنبه رئیسان جمهوری آمریکا و ترکیه، اعلام کرد که در عملیات نظامی ترکیه در شمال شرقی سوریه مشارکت نمی‌کند. سپس نیروهای آمریکایی چند ساعت بعد، صبح دوشنبه از شمال سوریه شروع به عقب‌نشینی کردند. اتحادیه اروپا و سازمان ملل هشدار داده‌اند که عملیات نظامی ارتش ترکیه ممکن است سبب آوارگی کردها شود. رئیس جمهوری آمریکا دوشنبه ۷ اکتبر/۱۵ مهر با انتشار پیام‌هایی در توییتر نوشت:

 «قرار بود آمریکا ۳۰ روز در سوریه باشد، این به سال‌ها پیش مربوط می‌شود. ما ماندیم و در نبردی که هدفی پیش رو نداشت، هر دم بیش از قبل درگیر شدیم. وقتی وارد واشنگتن شدم، داعش در منطقه حکمرانی می‌کرد. ما به سرعت ۱۰۰ درصد خلافت داعش را شکست دادیم.»

ترامپ در ادامه این پیام نوشت:

 [این عملیات] شامل بازداشت هزاران جنگجوی داعش می‌شد که اکثراً از اروپا بودند. اما اروپا، خواستار بازگشت آنها نیست. آنها گفته‌اند که (اعضای داعش) را در آمریکا نگه دارید! من گفتم: “نه”. ما به شما خیلی لطف کردیم و هم‌اکنون شما از ما می‌خواهید، آنها را با هزینه‌های گزاف در زندان‌های آمریکا نگه داریم. آنها برای محاکمه متعلق به خودتان هستند.»

رئیس جمهوری آمریکا در پیام سومی در ادامه پیام قبلی نوشت:

 «آنها [کشورهای اروپایی] باز هم گفتند: “نه”. طبق معمول فکر می‌کنند، آمریکا همیشه در ناتو، در تجارت یا هر چیز دیگری، “احمق” است. کردها در کنار ما مبارزه کردند اما مبالغ زیادی پول و تجهیزات برای این کار دریافت کردند. آنها (کردها) چندین دهه است که با ترکیه مبارزه می‌کنند. من سه سال این نبرد را به تعویق انداختم.»

ترامپ در ادامه این پیام‌ها اعلام کرد که وقت آن رسیده که آمریکا خود را از جنگ‌های خاورمیانه که به تعبیر او بسیاری از آن‌ها «جنگ‌های قبیله‌ای و مسخره و بی‌پایان‌اند» رهایی دهد.

 رئیس‌جمهور آمریکای با تأکید بر اهمیت منافع آمریکا نوشت:

 «ما هر آنجا که به نفعمان باشد مبارزه خواهیم کردیم و فقط برای پیروزی مبارزه می‌کنیم. ترکیه، اروپا، سوریه، ایران، عراق، روسیه و کردها، هم‌اکنون باید اوضاع و هرآنچه که می‌خواهند با جنجگویان بازداشت‌ شده داعش در “همسایگی” خود انجام دهند، بسنجند. همگی آنها از داعش نفرت دارند و سال‌هاست که با آن دشمن هستند. ما ۷۰۰۰ مایل (با سوریه) فاصله داریم و اگر آنها (داعش) هرکجا در نزدیکی ما پیدا شوند، آنها را نابود می‌کنیم.»

همزمان با صدور بیانیه کاخ سفید، عبدالکریم عمر، مقام بلندپایه کردهای سوریه با انتقاد از عقب‌نشینی نیروهای نظامی آمریکا از خط مرزی گفت چنانچه ترکیه در شمال سوریه عملیات نظامی انجام دهد، یگان‌های مدافع خلق کرد ناگزیرند به جای محافظت از اردوگاه داعشی‌ها، از مرزها دفاع کنند. در اردوگاه الهول بیش از ۷۳ هزار نفر از داعشی‌ها و خانواده‌هایشان زندگی می‌کنند.

عبدالکریم عمر از جامعه بین‌المللی خواست که مانع از عملیات ارتش ترکیه در شمال سوریه شوند.

دفتر هماهنگی امور انسانی سازمان ملل در سوریه اعلام کرده است که برای بدترین رویدادها خود را آماده کرده. این دفتر فهرستی از مراکز درمانی، مدارس، منابع آب آشامیدنی، بازارها و مناطق مسکونی تهیه کرده با این هدف که چنانچه عملیات نظامی ترکیه آغاز شد، به غیرنظامیان کمک کند در مناطق امن پناه بگیرند.

بیشتر بخوانید:

آمریکا از خط مرزی شمال سوریه عقب‌نشینی کرد

 

 

Share