Share

سعید حجاریان، نظریه‌پرداز اصلاح‌طلبان در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد از رشد افراطگرایی در ایران خبر داد و پیش‌بینی کرد که مجلس شورای اسلامی بعد از انتخابات اسفند سال جاری در اختیار اصول‌گرایان قرار می‌گیرد و برای روحانی دیگر فرصت چندانی باقی نمانده است.

سعید حجاریان

سعید حجاریان در گفت‌وگویی که روزنامه اعتماد سه‌شنبه ۱۶ مهر با او انجام داده، از رشد افراط‌گرایی در سیاست داخلی ایران خبر داد:

«نتایج نظرسنجی‌هایی که بعضاً به دست ما می‌رسد حکایت از آن دارد که طیف میانه‌ که شامل نیروهای اصلاح‌طلب، اعتدال‌گرا و حتی راست میانه می‌شود، تضعیف شده و افراط و تفریط به‌ویژه قائلان به عبور از جمهوری اسلامی رشد کرده است.»

حجاریان در ادامه هشدارهای پیشین محمد خاتمی در دو دیدار با اعضای فراکسیون امید در ماه‌های گذشته گفت:

«افراطی‌ها اساساً رأی نمی‌دهند، میانه هم به‌شدت ضعیف است، پس نتیجتاً رقابت بین تفریطی‌ها خواهد بود؛ یعنی رقابت بین حافظان وضع موجود و باندهای تفریطی. پس مجلسی به‌شدت محافظه‌کار خواهیم داشت.»

حجاریان از دولت روحانی خواست در فرصت باقی مانده، پیش از آنکه اصول‌گرایان مجلس شورای اسلامی را به دست بگیرند و فرصت گفت‌وگو با مردم را از رئیس جمهوری بستانند،  بیش از این دست روی دست نگذارد:

«دولت باید به‌صورت مدیریت‌شده و هدفمند کارشکنی‌ها را آشکار کند و ذیل آن قراردادها و بدهی‌هایش را اعلام و در یک کلام، مردم را با وضعیت واقعی کشور روبه‌رو کند. روحانی باید تا شروع مجلس آینده کارنامه خود را عرضه کند زیرا بعد از آن توان سخن‌گفتنش را از دست خواهد داد و هر قدمش به‌واسطه فعالیت کارشکنان به دردسری بدل خواهد شد. وضعیتی به‌مراتب سخت‌تر از آنچه میان دولت دوم اصلاحات و مجلس اصولگرای هفتم گذشت.»

حجاریان نسبت به خطر اضمحلال جامعه مدنی ایران هم هشدار داد:

«چشم برخی نیروهای داخلی به دست خارجی‌هاست و این نشانه اضمحلال جامعه مدنی است.»

حجاریان با تکیه بر اضمحلال جامعه مدنی، حساب اصلاح‌طلبان را از باقی نظام جدا کرد. ظاهراً اصلاح‌طلبان از هم‌اکنون خود را برای رد صلاحیت‌های گسترده و شکست در انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند سال جاری آماده کرده‌اند. حجاریان در بخش دیگری از مصاحبه‌اش با اعتماد گفت در این شرایط فقط دو گروه می‌توانند در عرصه سیاسی کشور نقش‌آفرینی کنند:

«اول سیاست‌مداران مواجب‌بگیر هستند و دوم کسانی که مشاغل آزاد و به‌اصطلاح غیرنفتی دارند و نسبتشان با سیاست ربطی به بود و نبود جمهوری اسلامی ندارد.»

Share