Share

با بازگشت آرامش به بخش‌های مرکزی پیرامون منطقه امنیتی سبز بغداد که محل استقرار وزارت‌خانه‌ها و سفارتخانه‌های خارجی است، به دستور عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق منع رفت و آمد در این منطقه برای مردم لغو شد.

پل جمهوری که میدان تحریر را به منطقه سبز بغداد مرتبط می‌کند مسدود بود. به دستور عبدالمهدی این پل بازگشایی شد و منع عبور و مرور در منطقه سبز بغداد هم لغو شد

به گزارش الجزیره، عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق پس از گفت‌وگو با نمایندگان معترضان دستور لغو منع رفت و آمد در منطقه سبز بغداد را صادر کرد. بر اساس این گزارش عبدالمهدی به معترضان وعده داد که به خواسته‌های آنان توجه کند.

با گسترش ناآرامی‌ها در بغداد، معترضان در شش روز گذشته بارها تلاش کردند با عبور از پل جمهوری خود را ازمیدان تحریر به منطقه سبز بغداد برسانند. مأموران امنیتی برای جلوگیری از عبور معترضان از پل جمهوری، به طرف آن‌ها شلیک کردند و عده زیادی در این منطقه کشته یا مجروح شدند. به این ترتیب اعتراضات به تدریج از مرکز بغداد به سمت حومه متمایل شد. روز گذشته و در روز جاری ناآرامی‌ها در شهرک صدر در چهار کیلومتری میدان تحریر ادامه دارد. هنوز گزارشی از تعداد کشته‌شدگان یا مجروحان احتمالی در درگیری با نیروهای امنیتی منتشر نشده است.

روز گذشته تنها در شهرک‌صدر در درگیری ارتش با معترضان دست‌کم ۱۴ نفر کشته و ۶۲ نفر مجروح شدند. ارتش عراق با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که خشونت‌ها در تناسب با ابعاد اعتراضات نبود و به همین سبب برخی افسران تحت پیگرد قرار گرفته‌اند. عادل عبدالمهدی، پس از انتشار این بیانیه دستور داد نیروهای پلیس جایگزین نیروهای ارتش عراق شوند. شامگاه دوشنبه برهم صالح، رئیس جمهوری عراق در یک نطق تلویزیونی اعلام کرد که دولت در کشتارها نقش نداشته است. صالح از کشتار معترضان به عنوان یک جنایت که می‌بایست تحت پیگرد قرار گیرد نام برد و از هیأت وزیران و از پارلمان عراق خواست اصلاحاتی برای برآورده کردن خواسته‌های معترضان انجام دهند. معترضان به بیکاری، فقر و فساد اقتصادی معترض‌اند.

همزمان با این تحولات، دولت عبدالمهدی، نعیم المخصوص، مسئول غله را برکنار و حسنین مهدی الوان را به جای او منصوب کرد. در طی یک هفته گذشته شورای عالی مبارزه با فساد که به دستور عبدالمهدی تشکیل شده، بیش از هزار کارمند در سازمان‌های گوناگون را اخراج کرده است.  گروه‌های شبه‌نظامی نزدیک به ایران قدرت‌های غربی را متهم به دسیسه‌چینی کرده‌اند. فالح الفیاض، رئیس حشد شعبی و مشاور امنیت ملی دولت عبدالمهدی روز گذشته اعلام کرد حشد شعبی با هر تلاشی برای سقوط دولت عبدالمهدی مقابله می‌کند. الفیاض گفت:

«می‌دانیم چه کسی پشت این اعتراضات است. طرحشان این است که حکومت را ساقط کنند اما شکست خورده‌اند.»

جان ویلکس، سفیر بریتانیا در بغداد صبح سه‌شنبه با انتشار پیامی در توییتر نوشت:

«نیازی به نظریات توطئه وجود ندارد. مطالبات معترضان از مدت‌ها پیش وجود دارد. کما اینکه این مطالبات، قانونی است.»

بیشتر بخوانید:

رئیس جمهوری عراق: دولت در کشتارها دست ندارد

 

Share