Share

نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار بود در تاریخ ۲۷ مهر / ۱۹ اکتبر اعلام شود اما چون روند انتقال معلومات از دستگاه‌های بیومتریک به سیستم مرکزی به کُندی پیش می‌رود و در هیچ ولایتی تکمیل نشده است اعلام نتایج به احتمال قوی به تعویق خواهد افتاد.

دستگاه‌های بیومتریک در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

دستگاه‌های بیومتریک در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرد که با روند کُندی که انتقال اطلاعات انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از دستگاه‌های بیومتریک به سیستم مرکزی دارد اعلام نتایج ابتدایی در تاریخ مقرر ممکن نیست.

مولانا عبدالله، مسئول کمیسیون انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در این‌باره گفت: «با وجودی ‌که ۱۱ روز از انتخابات ریاست جمهوری می‌گذرد انتقال اطلاعات تنها از ۱۴ هزار دستگاه از ۲۶ هزار ۵۶۸ مراکز رأی‌گیری به سیستم مرکزی انجام شده است.»

چهارمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افغانستان  شنبه ۶ مهر / ۲۸ سپتامبر در حدود ۵ هزار شعبه رأی‌گیری و با رقابت ۱۳ کاندیدا برگزار شد. شمار واجدین شرایط در این دوره از انتخابات ۹,۵ میلیون نفر اعلام شده بود. کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده است که در مجموع بیش از دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شرکت کرده‌اند.

دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات گفته است که قرار است کارمندان بخش فنی شرکت آلمانی درمالوگ برای حل مشکل انتقال داده‌ها به سیستم مرکزی به کابل بیایند. شرکت درمالوگ مسئولیت دستگاه‌های بیومتریک در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را به‌عهده دارد.

همچنین قرار است پس از به پایان رسیدن روند انتقال کامل معلومات دستگاه‌های بیومتریک به سیستم مرکزی، کار مقایسه معلومات این دستگاه‌ها با فورم نتایج آغاز شود و این روند نیز به زمان بیش‌تری نیاز دارد.

دستگاه‌های بیومتریک شامل فورم نتایج انتخابات و معلومات رأی‌دهندگان است. روند انتقال فورم نتایج این دستگاه‌ها عادی پیش می‌رود، اما ناظران نامزدهای انتخاباتی معتقد‌ند که تنها آراء بیومتریک‌شده می‌تواند تردیدها در مورد شفافیت انتخابات ریاست جمهوری را رفع کند.

پیش‌ از این شماری از کاندیداهای انتخابات گفته بودند که آرای بدون بیومتریک در انتخابات را نخواهند پذیرفت.

کمیسیون انتخابات نیز روز دوشنبه گذشته در گزارشی اعلام کرد که تنها آراء ثبت‌شده در دستگاه‌های بیومتریک از نظر این کمیسیون اعتبار دارد.

کمیسیون مستقل انتخابات از شفافیت کامل در روند شمارش آراء به مردم افغانستان اطمینان داد.

شماری از نامزدهای انتخابات چهارمین دوره ریاست جمهوری خواستار تسریع در اعلام نتایج هستند.

پیش‌تر، محمدرضا فیاض، معاون سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی از ثبت بیش از یک هزار و ۹۰۰ شکایت تا پایان شامگاه شنبه ۶ مهر خبر داده بود. به‌گفته او بیشترین شکایت‌ها در مورد فهرست رأی‌دهندگان و دستگاه‌های بیومتریک بوده است.

دو روز پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی کنونی افغانستان و یکی از نامزدهای انتخابات اعلام پیروزی کرد و گفت انتخابات به دور دوم نمی‌کشد و تیم انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» حکومت آینده افغانستان را تشکیل می‌دهد.

حبیب الرحمان ننگ از کمیسیون مستقل انتخابات بلافاصله پس از اظهارات عبدالله گفت اعلام نتایج انتخاباتی در صلاحیت این کمیسیون است و هیچ کس حق ندارد پیش از اعلام کمیسیون مستقل انتخابات خود را پیروز بخواند.

عبدالله عبدالله نیز گفته بود تنها آرای بیومتریک شده معتبر است و سرنوشت ریاست جمهوری آینده را نیز تنها «رأی‌پاک» تعیین خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان: عبدالله اعلام پیروزی کرد

Share