Share

گزارش‌ها از بحران در کابینه بوریس جانسون خبر می‌دهند. گفته می‌شود چند وزیر دولت جانسون در صورت برگزیت بدون توافق با اتحادیه اروپا استعفا می‌دهند.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا

روزنامه بریتانیایی تایمز، نوشته است که پنج وزیر کابینه بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا در فهرست نامزدهای احتمالی استعفا قرار دارند.

بنا به این گزارش، این وزیران در مورد خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا نگرانی‌های زیادی دارند.

وزیران و مسئولانی که گفته می‌شود احتمال کناره‌گیری آن‌ها می‌رود، عبارتند از جولیان اسمیت وزیر ایرلند شمالی ، نیکی مورگان وزیر فرهنگ، رابرت باکلند وزیر دادگستری، مت هنکوک وزیر بهداشت، و جفری کاکس، دادستان کل و مشاور حقوقی اصلی دولت.

براساس این گزارش، در یک جلسه داغ کابینه همچنین نگرانی‌هایی درباره دومینیک کامینگز ، استراتژیست اصلی جانسون ابراز شد که گفته می‌شود در بحث برگزیت نگرش مخصوص و سازش‌ناپذیری دارد.

افزون بر این، گفته می‌شود که شمار زیادی از نمایندگان محافظه‌کار پارلمان در صورت خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا از این حزب خارج خواهند شد.

دیوید ساسولی، رئیس پارلمان اتحادیه اروپا پس از دیدار با بوریس جانسون در لندن گفت که هیچ پیشرفتی در مذاکرات دو طرف حاصل نشده است. پس از این دیدار جانسون فقط به سؤال‌هایی درباره مرزی بین جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی پاسخ‌های مبهمی داد.

بوریس جانسون در جریان رقابت‌های انتخاباتی برای رسیدن به نخست‌وزیری گفته بود حتی بدون توافق نیز بریتانیا را از اتحادیه اروپا خارج می‌کند.

قرار است برگزیت ۹ آبان / ۳۱ اکتبر اجرا شود، اما هر دو طرف قصد دارند قبل از نشست اتحادیه اروپا در پایان هفته آینده توافق کنند.

سران اتحادیه اروپا در روزهای ۲۵ و ۲۶ مهر (۱۷ و ۱۸ اکتبر)  نشستی در این‌باره برگزار خواهند کرد و انتظار این است که پیش از این اجلاس تکلیف برگزیت روشن شود.

الیزابت دوم، ملکه بریتانیا ۱۸ شهریور/ ۹ سپتامبر موافقت خود را با قانون کنترل برگزیت (ممانعت از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بدون توافق) اعلام کرد.

نمایندگان مجلس اعیان بریتانیا پیش از آن طرح ممانعت از خروج بدون توافق این کشور از اتحادیه اروپا را تصویب کرده بودند. این طرح در مجلس عوام نیز به تصویب رسیده بود.

قانون کنترل برگزیت دولت بوریس جانسون را موظف کرده است که در صورت عدم توافق با اتحادیه اروپا تا ضرب‌الاجل ۳۱ اکتبر درخواست به تعویق افتادن برگزیت را به اتحادیه اروپا ارائه کند.

بیشتر بخوانید:

دیوان عالی بریتانیا: تعلیق پارلمان توسط جانسون غیرقانونی است

Share